Zahraničí

Po rezignaci iráckého vůdce vypukly nepokoje, nejméně 15 mrtvých

Střelba z minometů i kulometů zní od pondělí v irácké metropoli Bagdádu. Nepokoje vypukly poté, co vlivný duchovní a politický vůdce oznámil odchod do důchodu. Zatím si vyžádaly 15 mrtvých a stovky zraněných.

Jeden z nejvlivnějších iráckých představitelů Muktad al Sadr, ohnivý duchovní, který má miliony příznivců, oznámil svůj odchod z politiky na twitteru. Jeho stoupenci vzápětí vtrhli do sídla vlády, střet s bezpečnostními silami stál život nejméně 15 lidí, zranění se počítají ve stovkách, informovala agentura AP.

Protestující strhli pomocí lan betonové zábrany před vládním palácem a prorazili bránu. Dav vtrhnul do honosných salonů a mramorových sálů, v němž se jinak setkávají iráčtí nejvyšší činitelé se zahraničními návštěvami.

Související obsah

​Přísně střeženou Zelenou zónou kolem vládních budov a ambasád se rozléhala střelba z kulometů, granátometů i minometů. Armáda vyhlásila v celé zemi zákaz vycházení.

Nepokoje jsou důsledkem patové situace po říjnových volbách, kdy Sadrova politická aliance získala nejvíce křesel, ale ne většinu. Vyjednávání o novém premiérovi skončilo patem a Sadrovi poslanci rezignovali. Stovky jeho příznivců už měsíce na protest proti patové situaci táboří u budovy parlamentu, kam předtím také vtrhly.

Osmačtyřicetiletý Sadr byl podle BBC v posledních dvaceti letech dominantní postavou iráckého veřejného a politického života. Jeho milice bojovaly proti amerických a spojeneckým vojskům, která svrhla Saddáma Husajna a dodnes patří k nejsilnějším ozbrojeným silám v zemi.

Související obsah

​Šíitský duchovní Sadr se distancoval od šíitského sousedního Íránu a chce ukončit vliv USA a Íránu na vnitřní záležitosti Iráku. Zasazuje se za obyčejné Iráčany postižené vysokou nezaměstnaností, častými výpadky elektřiny či korupcí. Jeho největším politickým rivalem je koalice šíitských stran podporovaných Íránem.

Kromě Bagdádu jsou protesty Sadrových příznivců hlášeny z dalších míst, kupříkladu z provincie Basra, kde jsou bohatá naleziště ropy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz