Zahraničí

Ukrajina zahájila protiútok. Prezident Zelenskyj řekl, co dál plánuje

Tým jaderných expertů OSN ve středu začne inspekci atomové elektrárny v Záporoží. Ukrajina mezitím zahájila protiofenzivu a údajně prolomila ruskou obrannou linii poblíž okupovaného Chersonu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že Rusy vyžene za hranice Ukrajiny.

"Okupanti by měli vědět: vyženeme je na hranice, k naší hranici, jejíž linie se nezměnila. Okupanti ji dobře znají. Pokud chtějí přežít, je čas, aby ruská armáda utekla. Vraťte se domů," vyzval Zelenskyj.

Hlavním cílem dlouho očekávané protiofenzivy ukrajinské armády je město Cherson na jihu Ukrajiny. Čtyři obce v jeho okolí už se podařilo osvobodit. Ukrajinské střely míří také na trajekty, které Moskva využívá k zásobování, a na mosty přes řeku Dněpr.

Související obsah

"Vezmeme si zpět Charkovskou, Luhanskou, Doněckou, Záporožskou a Chersonskou oblast, Krym a území Černého a Azovského moře, které nám po právu náleží," prohlásil Zelenskyj. Vláda nechce zveřejňovat detaily plánu své protiofenzivy, Ukrajina se má ale prý připravit na dlouhý a náročný boj.

Moskva ukrajinskou ofenzivu potvrdila, podle její verze ale byla neúspěšná. Sociální sítě zaplavily záběry stovek lidí prchajících před ukrajinskou hrozbou z ruského města Bělgorod, které leží asi 600 kilometrů od Chersonu.

Pozornost celého světa se upíná k jaderné elektrárně v Záporoží. Ta už týdny čelí ostřelování a minulý týden ji Rusové dokonce na den nouzově odpojili od sítě. Z ostřelování se obviňují navzájem obě strany. V den, kdy tým jaderných expertů OSN vyrazil na cestu do Záporoží, Rusko obvinilo Ukrajinu z dalšího ostřelování.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz