Tipy na výlet

Krásné město v srdci Polska. Kvůli těmto památkám musíte navštívit Krakov

Krásné město v srdci Polska. Kvůli těmto památkám musíte navštívit Krakov
Krakov - krásné město v srdci Polska Zdroj: Profimedia

Přestože prázdniny skončily, i zářijové víkendy nabízí možnost vyrazit si na výlet. Město Krakov ležící v Polsku je místem, které vás rozhodně nadchne. Láká totiž na nespočet dechberoucích památek, hradů a také jednolitou architekturu celého centra města, která každého turistu okouzlí.

Přestože je Krakov druhé největší město Polska, turisty osloví především svou bohatou historií a nádhernými památkami. Město leží v jižní části Polska a jeho bezespornou výhodou je krátká vzdálenost od českých hranic.

Cestovatele tak nečekají desítky hodin v autě nebo ve vlaku. Jízda vlakem z Prahy do Krakova trvá kolem sedmi hodin a autem zhruba pět a půl hodiny. Proto je toto okouzlující město plné tajemných míst ideální na prodloužený víkend. Čechy navíc mohou přilákat i polské ceny, které jsou mnohdy nižší než ty naše.

Hrad Wawel

Dominantou Krakova je bývalé královské sídlo Wawel, které by rozhodně žádný návštěvník neměl opomenout. Obrovský hradní komplex tvoří královské komnaty, sály, sněmovní síně, zbrojnice, pokladnice a také proslulá katedrála.

V katedrále se můžete podívat i na největší polský zvon Zygmunt, který má prý moc plnit přání. Krom něj uvidíte celé město z výšky a budete si připadat, že ho máte na dlani.

Související obsah

Podle legendy zde pod hradem žije i drak. Do dračí jeskyně může také veřejnost nahlédnout a poslechnout si tajuplné příběhy. Obrovské sídlo a nespočet nabízených prohlídek zabaví návštěvníky klidně na celý den.

Krakovský Rynek

Pokud si na cestě do Krakova někdo chce udělat seznam, co musí povinně navštívit, tak hlavní náměstí by se na něm mělo rozhodně vyjímat na prvním místě. Jedná se o jedno z největších náměstí v Evropě, jehož ucelená architektura nadchne každého turistu.

Památky v Krakově Zdroj: Getty Images

Nachází se zde několik důležitých památek, jako je například proslulá tržnice Sukiennice, radní věž, kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo kostel sv. Vojtěcha. Vzhledem k církevní povaze Polska se to po celém Krakově kostely doslova hemží.

Podzemí hlavního náměstí je navíc protkané sítí chodeb, které jsou návštěvníkům dostupné díky podzemnímu muzeu.

Související obsah

Sukiennice

Přímo uprostřed Hlavního náměstí stojí budova tržnice, která funguje i v současnosti. V přízemí si mohou turisté zakoupit vzpomínkové předměty a spoustu tradičních řemeslných výrobků. V horním patře se nachází galerie.

Památky v Krakově Zdroj: Getty Images

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Další památkou, kterou byste měli vidět během návštěvy Krakovského rynku, je monumentální kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kostel je krásný jak zvenčí, tak i zevnitř. Honosné zlaté lustry, tapiserie i velkolepé oltáře ocení i církevně nepolíbený člověk.

Samotná stavba je architektonický skvost s bohatou výzdobou. Za pozornost stojí hlavně třináct metrů vysoký dřevěný oltář.

Izákova Synagoga

Ve městě Krakov je kromě křesťanské kultury důležitá i ta židovská. Ve městě se nachází hned několik krásných synagog, které stojí za to navštívit. Ta největší se jmenuje Izákova synagoga a lidé si zde mohou prohlédnout nástěnné malby a také expozici s názvem "Na památku polských Židů", kteří byli během druhé světové války nacisty zavražděni.

Památky v Krakově Zdroj: Profimedia

Synagoga Remuh

Další důležitou synagogou je menší synagoga Remuh. Ta za pozornost stojí hlavně kvůli svému stáří, jedná se totiž o nejstarší synagogu Krakova, jež pochází z poloviny 16. století. Vedle synagogy leží židovský hřbitov Remuh.

Barbakán

Monumentální památkou, kterou by návštěvníci tohoto historického města neměli vynechat, je Barbakán. Gotická brána městského opevnění pochází z 15. století a společně s Floriánskou bránou je pozůstatkem středověkého opevnění města.

Související obsah

Pohádkově vypadající pevnost je zdobená sedmi věžemi. Ve své době měla chránit Floriánskou bránu, která se nachází kousek za ní. Dříve byla bašta obklopená příkopem, přes který vedl padací most.

Schindlerova továrna

V bývalé továrně Oskara Schindlera se nachází expozice, která návštěvníkům ukáže Krakov za nacistické okupace. Před návštěvou tohoto tajuplného místa stojí za to zhlédnout film Schindlerův seznam, právě v této továrně zachránil Oskar Schindler život tisíci Židům.

Osvětim a Březinka

Místo s temnou historií, právě takové jsou koncentrační tábory Osvětim a Březinka, které se nachází v dojezdové vzdálenosti od města Krakov. I přes hrůzostrašnou atmosféru je toto místo důležité spatřit a připomenout si tisíce nešťastných osudů.

Památky v Krakově Zdroj: Profimedia

Vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka je mnohdy přezdívaný jako továrna na smrt. Obrovské místo zeje prázdnotou a jde z něj strach. Přesto však tento komplex návštěvníkům nabízí cenný zážitek a možnost uctít památku lidí, kteří zde byli zavražděni.

 Podívejte se na tip na výlet po stopách slavných foglarovek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz