Domácí

Tipy na výlet: Pohádková místa v Česku. Vydejte se do říše princezen a draků

Znáte místa, kde se natáčely známé pohádky jako Z pekla štěstí, Tři bratři nebo Kouzelný měšec? Pojďte se podívat do říše princezen, draků, strašidel a dalších pohádkových bytostí.

Češi jsou milovníci filmových pohádek, proto není divu, že Česká republika je v tomto žánru velmocí. A natáčelo se v Česku na několika místech. Podívat se můžete například tam, kde se natáčela česko-německá pohádka Kouzelný měšec. 

Náměšť nad Oslavou

Náměšť nad Oslavou je jedno z pohádkových měst u nás, ve kterém, jak říkají místní, mají takový malý moravský "Karlův most". "V Náměšti nad Oslavou najdete řadu památek, zámek, krásně opravený most, máme kulturní promenádu, kterou určitě stojí za to si projít. Ale kromě těch historických památek jsou tady památky technické. Máme tady třeba čistírnu odpadních vod, která je celá schovaná v zemi. A u ní jsou Schultzovy filtry, což je technologické zařízení. A další podobné už je jenom v Anglii," sdělil místostarosta Jan Kotačka. 

"Máme tady nádherné kaňonovité údolí řeky Oslavy, které je velmi dobrodružné. Je to ráj trampingu. A kromě toho se tady dají podnikat nádherné cyklistické výlety. A to téměř každým směrem, ze kterého se vydáte," poznamenal Kotačka. 

Související obsah

Jedna z možností, jak strávit noc v tomto městě, je přímo na zámku. "Dvoulůžkový pokoj na penzionu stojí na noc 1 150 korun a zámek je přístupný v hodnotě 160 korun pro osobu dospělou. 130 korun je zlevněné vstupné pro studenty a seniory, 60 korun platí dítě do 18 let," prozradil kastelán Marek Buš.

"Jsme na výletě, kousíček odtud jsme na dovolené. Takže jsme sem přijeli na výlet a podívat se na zámek. A zatím jsme si to prošli v zahradách a moc se nám tady líbí," řekl jeden z turistů. "Do naší Náměště se dostanete velmi snadno. Autem je to sjezd ve Velké Bíteši, odtamtud je to deset kilometrů. Ale dá se sem dostat celkem pohodlně i vlakem," uvedl místostarosta Kotačka.

Telč

Natáčení pohádky Kouzelný měšec probíhalo i v Telči. Tam se točila i řada dalších pohádek, například Z pekla štěstí. Když přijedete do Telče na náměstí, tak před vámi začnou ožívat scény z českých pohádek. "Byly tam v prostředí zámku udělané krásné kulisy. Vidím úplně draka Bucifála, potom vidím šibenici kousíček od nás, kde se ta velká událost stala," upozornila Věra Peichlová z Odboru kultury a cestovního ruchu v Telči. 

Související obsah

Město živé renesance, hudby a umění, které je 30. rokem památkou UNESCO, nabízí řadu aktivit. "Navštívit můžete Telčský dům, městskou galerii, Hasičský dům, kde jsou instalovány obrazy Míly Doleželové, rodačky z Telče, a jsou vystavovány k jejímu stému výročí narození. Dále můžete navštívit galerii Jana Wimmera a samozřejmě i státní zámek v Telči," poradila Peichlová. Velmi atraktivní a využívané jsou v poslední době i návštěvy zámeckého podzemí.

Zámek Hluboká

Perlou mezi pohádkovými zámky, která v poslední době zazářila například v pohádce Tři bratři, je zámek Hluboká. Ten patří mezi nejoblíbenější lokace pro české filmaře, rády tam ale jezdí i štáby ze zahraničí.

Související obsah

"Hluboká je samozřejmě vyhledávaná i zahraniční produkcí. Natáčela se tu Hartova válka, Rytíři ze Šanghaje, upíři, tedy Underworld, těch zahraničních filmů se tu natáčelo hodně," upozornil zástupce kastelána Václav Vlažný. "Je tu velké centrální parkoviště dole ve městě. Můžete přijet autobusem, nejlépe z Českých Budějovic, ale i vlakem. Ovšem vlakové zastávky jsou poměrně daleko od zámku a v neposlední řadě je možnost se sem dostat nově i lodí z Českých Budějovic," dodal.

Za návštěvu stojí i zoologická zahrada, která je vzdálená od zámku tři kilometry, nebo nedaleké město Český Krumlov, které se také stalo dějištěm několika filmů.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz