Zahraničí

OSN "natvrdo" obvinila Čínu z porušování lidských práv Ujgurů

OSN "natvrdo" obvinila Čínu z porušování lidských práv Ujgurů
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová Zdroj: Profimedia.cz

Organizace spojených národů ve středu zveřejnila dlouho očekávanou zprávu o údajných represích v čínské provincii Sin-ťiang obývané ujgurskou menšinou. Obvinila Čínu ze závažného porušování lidských práv. Peking, který proti zveřejnění zprávy tvrdě bojoval, to odmítá.

Vyšetřování údajné genocidy Ujgurů a dalších muslimských menšin v největší čínské provincii ležící na severozápadě země probíhalo už před rokem. Zveřejnění zprávy Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva několikrát odložil, šéfka Michelle Bacheletová tak učinila poslední den před koncem funkčního období, informovala CNN.

Komisařka přiznala, že byla pod obrovským tlakem z obou stran. Proti zveřejnění tvrdě bojovala Čína, která porušování lidských práv popírá a zprávu označila za frašku, kterou připravily západní mocnosti. Lidskoprávní organizace zase Bacheletovou obviňovaly, že podléhá čínskému vlivu.

Související obsah

​Zpráva hovoří o závažném porušování lidských práv, když jsou ujgurští muslimové hromadně svévolně zadržováni a vězněni v táborech, kde jsou mučeni, vystavováni “špatnému zacházení“ včetně sexuálního násilí. Ženy jsou pan nucené ke sterilizaci, popisuje BBC.

OSN uvedla, že si není jistá přesným počtem zadržovaných, ale skupiny na ochranu lidských práv odhadují, že v koncentračních táborech v Sin-ťiangu je uvězněno přes milion lidí, ujgurská menšina přitom čítá 12 milionů.

OSN doporučila Číně, aby neprodleně podnikla kroky k propuštění "všech osob svévolně zbavených svobody", a naznačila, že některé kroky Pekingu by se mohly rovnat "zločinům proti lidskosti". Několik zemí včetně USA již dříve označilo počínání Číny v provincii Sin-ťiang za genocidu.

Související obsah

​Sophie Richardsonová, ředitelka čínské pobočky organizace Human Rights Watch, BBC řekla, že závěry zprávy ukazují, "proč čínská vláda zuby nehty bojovala za to, aby zveřejnění zprávy zabránila". Rada OSN pro lidská práva by podle ní měla zprávu využít k zahájení komplexního vyšetřování zločinů proti lidskosti, které čínská vláda páchá na Ujgurech a dalších osobách, a pohnat viníky k odpovědnosti.

Čína původně existenci táborů popírala, později uvedla, že represe v Sin-ťiangu jsou nezbytné pro prevenci terorismu a vymýcení islamistického extremismu a „střediska odborného vzdělávání a přípravy“ jsou účinným nástrojem převýchovy vězňů v boji proti terorismu. Nucenou práci zadržených i sterilizaci žen označuje za nepodložené či lživé informace.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz