Domácí

Vláda se ocitla pod palbou. Křeslo se kýve pod dvěma ministry

Hlasování o nedůvěře vládě není jediným problémem kabinetu Petra Fialy (ODS). Podle politologů může brzy dojít k personálním změnám. Nejvíce se v zákulisí mluví o možném konci ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN). Ten i podle některých koaličních politiků zaspal v řešení energetické krize.

Problémy z posledních týdnů mohou podle politologů znamenat, že se vláda v současném složení nedožije konce roku. Prvním na ráně může být ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

"Někdo musí nést odpovědnost za neschopnost vlády řešit energetickou krizi. Bylo by ideální, aby to byl ministr průmyslu, tím pádem by se našel viník. Ideální by bylo, aby se to stalo ještě před volbami," řekl politolog Lukáš Valeš.

Do ministra průmyslu a obchodu se v posledních dnech pustili i hejtmani, vládní kolegové nebo někteří koaliční poslanci. Ti mu vyčítají, že nedokázal dostatečně rychle reagovat na rostoucí ceny energií.

Související obsah

"Pan ministr Síkela trochu zaspal. Bylo to vidět, když jsme jako hejtmani přišli s naším návrhem řešení, a najednou v éteru létaly nápady ministerstva, jak se rychle všechno řeší," uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS).

Síkela emoce svých kolegů trochu uklidnil, když začátkem týdne oznámil svolání mimořádného jednání evropských ministrů pro energetiku a představil balíček dalších opatření proti vysokým cenám energií.

"Chceme firmám kompenzovat až 30 procent způsobilých nákladů. U energeticky náročných podniků až do 50 procent a u zvláště energeticky náročných podniků do 70 procent," prohlásil Síkela.

Související obsah

"My jsme dlouhodobě upozorňovali, že ten problém je větší, než se možná zdá členům vlády. Já budu spokojený, až budu znát konkrétní podmínky těch jednotlivých programů," dodal hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK).

Podle informací TV Nova je s prací ministra Síkely nespokojený i sám premiér. Dokonce prý jeho výměnu už zvažoval. Podle zdroje z vlády je ale háček v tom, že by se kvůli tomu musel Fiala dohodnout s prezidentem Zemanem, a to by nemuselo být zadarmo.

Související obsah

"Nebudou chtít pustit za žádnou cenu Miloše Zemana opět do hry, protože by mohl opět postupovat neortodoxně a politickou situaci dále destabilizovat i v těch posledních měsících svého funkčního období. Pokud by došlo k tomu, že by chtěl Petr Fiala z vlády někoho odvolat, tak by mohlo dojít k nějakým zákulisním obchodům, to je v politice běžné," řekl politolog Jiří Pehe.

Dalším, kdo by mohl skončit ve své funkci, je ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten čelí kritice především kvůli dosazení, teď už bývalého, šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka. Rakušanovo odvolání chce především opozice. Za předsedou Starostů a nezávislých ale premiér Fiala dlouhodobě stojí.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz