Domácí

Města a obce sužuje drahota. Hrozí zavírání škol a omezování MHD

Kvůli cenám energií prý budou muset města a obce v Česku omezovat investice i běžný provoz. Podle jejich svazu reálně hrozí, že by mohlo dojít i na zavíraní škol a dalších veřejných služeb. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) vláda připravuje řešení, které nejen samosprávám, ale i dalším veřejným institucím zajistí energie za přijatelné ceny.

Omezování investic, ale i zavírání škol nebo zhoršení dostupnosti veřejné dopravy. Kvůli cenám energií podle měst a obcí hrozí, že pokud vláda nepřijde s krizovým scénářem, budou muset omezit běžný provoz.

"Omezování údržby veřejné zeleně, osvícení, samozřejmě omezování volnočasových aktivit a tak, jak máme informaci od obcí, je to zavírání mateřských a základních škol. To není v tuto chvíli poplašná zpráva, to je fakt!" řekl o úsporných opatřeních starosta Kyjova a předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

Závěrem letošního roku končí smlouvy fixovaných energií většině obcí. Dodávky energií na příští rok tak nemají zajištěné. "Reálně hrozí, že by i omezení provozu těchto zařízení mohlo nastat. My doufáme, že k tomu nedojde a že s vládou najdeme společnou řeč," doplnil primátor města Olomouc a předseda Komory statutárních měst Svazu měst a obcí Miroslav Žbánek (ANO).

Související obsah

Podle zástupců měst a obcí s nimi vláda doposud nejednala. Požadují proto krizový scénář a zároveň prý bude potřeba zjednodušit legislativu, díky které by obce mohly například rychleji instalovat fotovoltaiky.

Premiér Fiala uvedl, že jeho kabinet o problému jedná. "Přijdeme s nástrojem, který zajistí veřejným institucím a samosprávám dostatek energie za přijatelné ceny. Řešení jde směrem k vytvoření státního obchodníka s energiemi, který by dodával energie za přijatelné ceny všem institucím," prohlásil Fiala.

Třeba vedení Brna se snaží najít řešení energetické krize i po vlastní ose, protože město je závislé z 80 procent na plynu. Primátorka se sešla s ministrem spravedlnosti, aby našli alternativu v legislativě.

Související obsah

"Z mého pohledu dobrou zprávou je, že jsme nalezli návrh konkrétního legislativního řešení, který by mohl být přijat a nastolit to české řešení situace. V tuto chvíli bych konkrétně neuváděla, k čemu jsme dospěli. Návrh bude zaslán premiérovi," řekla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS).

V polovině léta vedení Brna připravilo s energetiky projekt na stavbou horkovodu vedoucího z jaderné elektrárny Dukovany, aby město snížilo svou závislost na ruském plynu.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz