Ekonomika

Vláda zvažuje zastropování cen elektřiny. Takto by se projevilo na účtech

Vláda zvažuje zastropování cen elektřiny. Takto by se projevilo na účtech
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Vláda chce vyřešit vysoké ceny energií na evropské úrovni. Zároveň ale pod Úřadem vlády vznikla koordinační skupina, která má případně připravit lokální řešení. Jednou z možností je zastropování cen elektřiny na 200 eur (přibližně 5 000 korun) za megawatthodinu.

Cena elektřiny na trhu je stále vysoká. Už sice nestojí přes 1 000 eur za megawatthodinu, pořád se ale nevrací například na loňskou úroveň. Řešit to ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) sice chce na páteční mimořádné radě, pokud se ale nepodaří najít celoevropské řešení, vznikla už na Úřadu vlády nadrezortní koordinační skupina. V té jsou ČEZ, EPH, Seven Energy, tedy nejdůležitější výrobci energií, ale i třeba Energetický regulační úřad, ČEPS a další subjekty.

Jedním z řešení, které skupina zvažuje, je zastropování cen elektřiny. "Mohu říct, že to dle probíhajících jednání vypadá tak, že by se v České republice mohla zastropovat cena elektrické energie někde kolem úrovně 200 eur za megawatthodinu," sdělil TN.cz ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček sdělil TN.cz ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček. "Tak vypadá jednání v tuto chvíli, nemůžu garantovat, že se ještě něco nezmění," dodal. Jednání totiž ještě neskončila, pokud by se navíc podařilo vyjednat dostatečné celoevropské řešení, samostatně by Česko stropování cen neřešilo.

Související obsah

Pro lidi by se tím mohla zlevnit cena elektřiny. Průměrná domácnost podle ČEZu spotřebuje 3 megawatthodiny za rok. Dohromady by momentálně měli noví zákazníci podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) průměrně zaplatit 36 tisíc korun. Silová elektřina, kterou ovlivňuje trh, z toho tvoří asi 60 procent, tedy asi 21 600 korun.

Pokud tedy skutečně bude cena omezená na maximálně 5 000 korun za megawatthodinu, měla by průměrná domácnost za silovou elektřinu platit ročně maximálně 15 tisíc. Ostatní náklady by ale zůstaly stejné. Za rok by tak noví zákazníci průměrně platili za elektřinu asi 29 400 korun. V roce 2023 se ale regulovaná složka bude zase měnit.

"Kdyby to dopadlo, jak to teď vypadá, tak se fixuje silová složka elektřiny. Pro finální vyúčtování domácností je samozřejmě silová složka nejdůležitější, ale v rámci vyúčtování je ještě regulovaná složka elektřiny, která je pevně stanovená Energetickým regulačním úřadem. Bylo by pak jasné, jaká je maximální cena za kilowatthodinu pro domácnosti, když to zjednoduším, ulevilo by se výrazně domácnostem, protože strop by byl stanoven výrazně pod současnou burzovní cenou," řekl Křeček.

Související obsah

Nejednalo by se o jediné řešení, které na národní úrovni vláda zvažuje. "Možností je, že se společnostem EPH a Seven Energy poskytne, podobně jako dříve ČEZu, půjčka, která jim umožní skládat garance na burze," prohlásil Křeček. "Problém garancí spočívá v tom, že aby výrobce energie mohl tu energii prodat na burze, musí složit garance. A s tím, jak roste cena elektřiny, roste i cena těch garancí a dostali jsme se tak do situace, že garance jsou tak velké, že výrobci energií je nedokáží složit, proto na burzu jde málo elektřiny a je drahá," doplnil.

Zvažuje se i oddělení ceny plynu od elektřiny. "Cena elektřiny na burze se vypočítává na základě posledního zdroje, který je potřeba zapnout, aby se na burze vyrovnala nabídka s poptávkou. A tento poslední zdroj je plyn, tak dochází k tomu, že vysoká cena plynu se přenáší na cenu elektřiny. To by se mělo změnit," vysvětlil Křeček. "Z plynu se v Evropě vyrábí jen malá část energie a ostatní zdroje jsou levnější," upozornil.

Klíčové ale pro vládu zůstává celoevropské řešení. "Pokud to dopadne špatně, a já věřím, že ne, máme připravené řešení lokální, které zveřejníme v návaznosti na to, jak dopadne unijní řešení. Nebudu skrývat, že uděláme všechno pro to, aby se unijního řešení dosáhlo, protože se jedná o evropský problém a celoevropské řešení bude daleko výhodnější pro veřejné finance všech zúčastněných zemí," sdělil Síkela TV Nova. Evropské řešení by podle něj bylo léčením příčin, lokální pouze příznaků. Možnost národního řešení připustil v úterý i premiér Fiala.

Síkela chce řešit ceny elektřiny na evropské úrovni:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz