Zahraničí

MAAE varuje: V jaderné elektrárně hrozí nehoda. I tak se stále ozývají výbuchy

MAAE varuje: V jaderné elektrárně hrozí nehoda. I tak se stále ozývají výbuchy
Pohled na Záporožskou jadernou elektrárnu | Zdroj: Energoatom

Ukrajinským městem Enerhodar otřásla v úterý silná exploze. Ve městě, které se nachází v bezprostřední blízkosti Záporožské jaderné elektrárny a které je pod ruskou správou, krátce poté přestala fungovat elektřina a téct voda.

Silné výbuchy zatřásly ukrajinským Enerhodarem v Záporožské oblasti. "V úterý ve 12:20 obyvatelé Enerhodaru oznamovali hlasité exploze, které rezonovaly městem," oznámil na telegramu starosta města Dmytro Orlov.

To však nebylo všechno. Krátce po explozích přestala ve městě, které v současnosti drží ruská okupační správa, téct elektřina. Obyvatelé nemají k dispozici ani tekoucí vodu. V současnosti se pracuje na zjišťování, co výbuch způsobilo, a také na odstranění závad.

Související obsah

Enerhodar se nachází v těsné blízkosti Záporožské jaderné elektrárny, která už v minulosti byla cílem ostřelování. V elektrárně až do pondělka pracovali inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Ti zjišťovali provozuschopnost a zabezpečení elektrárny.

Ve zprávě, kterou MAAE v úterý uveřejnila, agentura vyzvala k ukončení bojů o elektrárnu. Energetický komplex je totiž poškozen ostřelováním. Škody inspekce objevila i v blízkosti jaderných reaktorů. Neutralita by se týkala také okolí jaderné elektrárny.

Na reportáž z příjezdu inspekce se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz