Zahraničí

Významná pomoc s plynem. Česko otevřelo LNG terminál v Nizozemsku

Ve čtvrtek se v Nizozemsku slavnostně otevřel terminál na zkapalněný zemní plyn, jehož kapacitu si částečně pronajala i energetická společnost ČEZ. Slavnostního aktu se účastnil i premiér Petr Fiala (ODS).

Terminál LNG zahájil provoz kolem šesté hodiny večer. Přiletěl i premiér Petr Fiala. Původně se měl připojit i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN), nakonec ale kvůli pátečnímu mimořádnému zasedání Rady EU zůstal v Česku. Ze zahraničních politiků vystoupil i nizozemský ministr pro energetiku nebo německý ministr pro ekonomiku a klima. 

"Myslím, že toto je dobrý příklad akceschopnosti české vlády a společnosti ČEZ, jejímž prostřednictvím jsme tuto akci realizovali, ale je to i příklad evropské spolupráce, protože na tomto terminálu a na jeho provozu a tom, že plyn dostaneme do České republiky, se podílí řada zemí. Vedle Holandska také Francie, Německo a první loď, která doveze plyn, který bude využívat Česká republika, je ze Spojených států amerických," upozornil po otevření terminálu Fiala.

Související obsah

"Situace vypadala dramaticky na jaře, teď vypadá o hodně lépe," prohlásil k dodávkám plynu generální ředitel ČEZu Daniel Beneš. "Věřím, že toto řešení, které je dočasné, je to pětiletý kontrakt, doufám, že se postupně přetaví v řešení dlouhodobé," dodal.  První loď z USA podle něj do Nizozemska dorazí 19. září. Celkem má letos přijet osm lodí.

Před slavnostním otevřením terminálu proběhla prohlídka přístavu s detailnějším popisem LNG terminálu. Jde v podstatě o plovoucí terminál, který představují dvě spojené lodi.

Související obsah

​​Když se plyn vytěží, je zchlazený na teploty -160 °C, kdy je převeden do kapalného skupenství. Díky tomu se jeho objem zmenší asi 600krát, a je proto snazší ho přepravovat. Při jeho přečerpání z tankeru do LNG terminálu se pak zahřeje na obvyklou teplotu a jeho objem se vrátí do normálního stavu. Následně už může putovat do distribuční sítě.

Česko má v terminálu prostřednictvím energetické společnosti ČEZ pronajatou třetinu kapacity, tedy tři miliardy metrů krychlových plynu. Takový objem by měl pomoci zajistit až třetinu roční spotřeby plynu a zároveň díky němu dokáže naše hospodářství vydržet o dva měsíce déle, pokud by byly dodávky z Ruska přerušeny.

Podívejte se na tiskovou konferenci Petra Fialy:

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz