Senátní volby 2022

Kandidáti do Senátu za obvod Jihlava řešili pomoc vlády i demonstrace

V pátek odpoledne na TN Live probíhá další ze série debat s kandidáty do Senátu. Tentokrát moderátorka Bára Divišová diskutuje s uchazeči z obvodu Jihlava, kde se bude snažit obhájit svou pozici i současný předseda Senátu, Miloš Vystrčil. Přímý přenos začal v 17.35 na TN Live.

Pátečními hosty jsou Václav Lhotský (kandidát za SPD), Tomáš Nielsen (za PRO 2022), Josef Pavlík (navrhující strana KSČM), Luděk Růžička (navrhující strana DOMOV) a současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Po zahřívacích otázkách a vzpomínkách na zesnulou britskou královnu došlo na zásadní česká témata. Jako u předchozích debat se hosté nejvíce nepohodli v otázce pomoci vlády lidem a zasekli se také na tématu demonstrací proti kabinetu Petra Fialy (ODS) a nenávistných komentářích.

"Zastropování cen energií rozhodně nic nevyřeší. Lidé nemají jistoty, to je hlavní problém," upozornil Lhotský. Vláda by podle něj měla zařídit snížení cen elektrické energie a ukázat lidem, že plyn v Česku opravdu je.

"Vláda by měla plnit svůj úkol a řádné spravovat náš majetek," zaznělo z úst Nielsena. Fialův kabinet by podle něj měl odstoupit, protože se "nezabývá příčinou problémů" a navíc podle něj rozděluje společnost. V souvislosti s tím si postěžoval na "nenávistné projevy" představitelů vlády k organizátorům nedávné demonstrace proti vládě.

Související obsah

​"Demonstrace budou silnější," myslí si Pavlík. Vláda podle něj nic nepochopila a řeší méně podstatné problémy. "Nízkoenergetický tarif nepomůže," zmínil. "Musí vymyslet takové kroky, aby se i lidé měli dobře," dodal.

"Lidé se bojí o budoucnost svou i svých rodin," upozornil Růžička, který se obává zejména toho, že dodávky plynu se nepodaří sehnat dostatečně levně. "Může se stát, že plyn bude tak drahý, že to bude luxus jako kaviár," vyjádřil se. Zaujala ho ale slova ministra spravedlnosti Pavla Blažka: "Bohatí se musí rozdělit s chudými, nebo přijdou o všechno".

Podle Vystrčila má vláda problémy s komunikací, ze kterých by si měla vzít poučení. Reakce Fialy na demonstraci ale nepovažuje za nenávistnou. "Odmítám to, že zazněly nenávistné projevy. Některé jen nebyly šťastné,"  uvedl. Vyzval, aby se lidé zamysleli spíše nad projevy demonstrujících, jestli se jimi snažili spojovat, nebo rozdělovat veřejnost. "Měli bychom se soustředit na budoucnost, táhnout za jeden provaz a hledat společná řešení... ne osočovat toho druhého," upozornil.

Podívejte se na reportáž:

 

ara, TN.cz

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskuteční 23. a 24. září 2022, první kolo proběhne společně s komunálními volbami.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz