Zahraničí

Král Karel III. pronesl první projev: Dojemný vzkaz Alžbětě II. i velký slib lidu

Nejen Velká Británie, ale prakticky celý svět v pátek sledoval proslov nového britského krále. Karel III. v předpřipraveném poselství určeném britským občanům promluvil o své zesnulé matce. Zároveň také přísahal lidem svou oddanou službu. Nezapomněl přitom ani na své syny.

Lidé na celém světě netrpělivě čekali na páteční projev Karla III., který byl jeho prvním projevem ve funkci panovníka Spojeného království. Ve zhruba desetiminutovém proslovu, který byl předem natočený v Buckinghamském paláci a který byl zveřejněn na mši v katedrále sv. Pavla v Londýně, stihl král obsáhnout řadu témat. Jedno mezi nimi však vynikalo.

Karlova řeč se v první řadě týkala jeho matky královny Alžběty II., která zemřela ve čtvrtek odpoledne. "Hovořím k vám nyní s pocity hlubokého smutku. Během svého života šla má drahá královna matka příkladem mně i celé naší rodině. Jsme jí velkým dlužníkem," začal proslov Karel III.

Související obsah

Král zavzpomínal také na začátky vlády své matky. "Kromě silného zármutku cítíme také nesmírnou vděčnost za těch 70 let, kdy stála v čele. V roce 1947, v den svých 21. narozenin, slíbila celému Commonwealthu, že svůj život, krátký či dlouhý, zasvětí svému lidu," pokračoval nový panovník.

Na tento slib, který královna před lety učinila, navázal svým vlastním. "Stejně jako před lety královna vám i já nyní přísahám, Bůh mi pomáhej, že budu chránit principy konstituční monarchie i srdce našeho národa, ať už žijete kdekoliv a máte jakoukoliv víru, slibuji, že vám budu všem sloužit s respektem, láskou a oddaností, jako jsem sloužil po celý svůj život," přísahal Karel.

Zároveň uznal, že kvůli královským povinnostem nebude mít tolik času na svou charitativní práci jako doposud. "Už pro mě nebude možné, abych se tolik věnoval charitám, na kterých mi tak záleží. Vím však, že tato práce bude pokračovat v rukou schopných lidí," dodal Karel, který ještě v roli prince věnoval zejména ekologickým otázkám.

Související obsah

Hned poté přišla v proslovu řada na královy nejbližší. "Spoléhám na svou milující manželku Camillu, kterou jsem si vzal před 17 lety. Věřím, že vám dokáže být stejně dobrou oporou a pomocí, jakou je mně," řekl Karel.

Zvláštní překvapení si přichystal pro svého syna a korunního prince Williama. "Svému synu Williamovi přenechávám titul vévody z Cornwallu. Rovněž jsem pyšný, že z něj mohu učinit prince z Walesu. Je to titul, který jsem měl tu čest nést velkou část svého života," uvedl Karel III. Titul prince z Walesu tradičně náleží korunnímu princi a prvnímu následníkovi trůnu.

Nový král ale neopomněl ani na svého mladšího syna a jeho manželku. "Chci rovněž vyjádřit svou lásku Harrymu a Meghan, kteří budují své životy v zámoří," věnoval jim Karel chvilku ve svém proslovu.

Související obsah

Na závěr své řeči se Karel opět vrátil k zesnulé královně. "Přibližně za týden se sejdeme jako národ, Commonwealth a jako celý svět, abychom pochovali mou milovanou matku. Jménem celé rodiny vám mohu pouze nabídnout nejupřímnější díky za vaše kondolence, které pro mne znamenají více, než dokážu slovy vyjádřit," poděkoval Karel.

Celou řeč zakončil prostým rozloučením. "A mé drahé matce, která vyráží na svou poslední cestu za mým otcem, mohu říci pouze jediné: 'Děkuji.' Děkuji za tvou lásku a oddanost naší rodině i rodině národů, které jsi tak pilně sloužila celé ty roky. Nechť ti při tvém odchodu na odpočinek zpívají andělé," ukončil svou řeč král Karel III.

Podívejte se na reportáž:TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz