Koronavirus

Češi se očkují vylepšenou vakcínou proti covidu. Dorazit mají další statisíce dávek

Lidé starší dvanácti let se od čtvrtka mohou nechat očkovat novou vakcínou proti koronaviru. Určena je zejména pro třetí a čtvrtou dávku a měla by zabírat i proti novým variantám nákazy. První zásilka vakcín už do Česka dorazila a podle ministerstva zdravotnictví by do konce týdne mělo přijít dalších 700 tisíc dávek.

Někteří se nechali naočkovat původní posilující dávkou už v létě. Podle informací ministerstva zdravotnictví by ale měli být chráněni i během podzimu dostatečně.

"Rozhodně neprohloupili, neboť byli chráněni i během té letní vlny a samozřejmě ochranná lhůta proti těžkému průběhu je šest až sedm měsíců po očkování. To znamená, že i nyní v této době jsou chráněni proti těžkému průběhu covidu," ubezpečil náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Související obsah

​Jen od pondělí se covidem v Česku nakazilo téměř 11 tisíc lidí. Očkovat novými vakcínami, které jsou určené hlavně proti variantě omikron BA-1, začnou i další nemocnice v Česku. "Máme v tuto chvíli včerejší závoz, který čítá aktuálně zhruba 2 880 vakcín," sdělila náměstkyně pro nelékařská zdravotnická povolání VFN Dita Svobodová. "Ve středu jsme dostali 1 720 ampulí inovované vakcíny. Novou vakcínou začneme očkovat od pondělí 12. září," uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová.

Aktuálně je možné přijít do očkovacích center pouze bez předchozí registrace. "Další místa se budou postupně přidávat následující týden, budou postupně zanášeny do centrálního rezervačního systému a pak jim budou vakcíny doručovány," sdělil Pavlovic.

Podle ministerstva zdravotnictví se na vybraný termín bez čekání budou moci lidé registrovat nejspíše od pondělí 12. září.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz