Domácí

Zeman by Rakušana odvolal. Zagorové udělí in memoriam vyznamenání

Zeman by Rakušana odvolal. Zagorové udělí in memoriam vyznamenání
Miloš Zeman Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Prezident Miloš Zeman by odvolal ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), kdyby mu to premiér Petr Fiala (ODS) navrhl. V čele strany měl podle něj až příliš mnoho neúspěchů. V nedělním rozhovoru pro Frekvenci 1 prozradil zároveň i to, že se chystá předat státní vyznamenání zesnulé zpěvačce Haně Zagorové.

"Svého času jsem ocenil, že Rakušan jako ministr zvládl migrační vlnu z Ukrajiny, na druhou stranu nejde jen o pana Hlubučka (obviněného náměstka v kauze Dozimetr – pozn. red.), jde o celou sérii skandálů, které hnutí STAN v poslední době provázely. Jako předseda za to nese určitý díl odpovědnosti," vysvětlil prezident v rozhovoru na Frekvenci 1, proč by Rakušana z postu ministra vnitra odvolal. Upozornil, že s takovou žádostí by ale za ním musel přijít nejprve premiér.

Fialu naopak hlava státu požádala, aby se za Českou republiku zúčastnil pohřbu zesnulé královny Alžběty II. Sám vycestovat nemůže. "Poprosil jsem Petra Fialu, aby se toho zúčastnil z toho prostého důvodu, že mně lékaři zakázali létat, protože mám díru v břiše kvůli žaludeční sondě," vysvětlil Zeman.

Zesnulou panovnici označil za vzácnou osobnost. "Nejde o jednoho konkrétního člověka. Jde o to, že v Británii je královna ztělesněním mnohasetleté tradice," vysvětlil prezident. Něco podobného by se podle něj u nás dělo, kdyby tu stále vládli například Přemyslovci. 

Související obsah

​Došlo i na téma řešení energetické krize. Za správný krok by Zeman považoval zastropování cen energií. "Myslím si, že všechno ostatní je okrajové," uvedl. Vládu kritizoval za to, že ještě nespustila úsporný tarif, o jehož vlivu na krizi má ale stále své pochybnosti. Naopak ocenil, že vyřešila problém s dodávkami zkapalněného plynu. 

Prezident Miloš Zeman současně upozornil, že letos udělí in memoriam státní vyznamenání zpěvačce Haně Zagorové. Devítinásobné držitelce Zlatého slavíka chtěl ocenění předat už v roce 2019, zpěvačka ale požádala o odklad kvůli 30letému výročí od slavného Jakešova projevu. Než na vyznamenání došlo, Zagorová zemřela. Naposledy vydechla v srpnu ve věku 75 let.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz