Zahraničí

Petice proti Vladimiru Putinovi! Ruští poslanci žádají jeho rezignaci

Petice proti Vladimiru Putinovi! Ruští poslanci žádají jeho rezignaci
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Desítky poslanců z Moskvy, Petrohradu a Kolpina vyzvaly ruského prezidenta Vladimira Putina v otevřeném dopise k rezignaci. Zastupitelé sepsali petici po prvních regionálních a komunálních volbách v Rusku od začátku konfliktu na Ukrajině, které přinesly drtivé vítězství prokremelských kandidátů.

Šéf Kremlu Vladimir Putin čelí tlaku ze strany některých ruských poslanců, kteří ho v otevřeném dopise vyzvali k rezignaci. Učinili tak po uplynulém víkendu, kdy se v Rusku konaly regionální a komunální volby. V nich s velkým náskokem zvítězili kandidáti podporující Putinův režim, což vyvolalo spekulace o možném zmanipulování voleb, informoval web The Moscow Times.

"My, komunální ruští poslanci, věříme, že činy prezidenta Vladimira Putina poškozují budoucnost naší země a jejích občanů. Požadujeme rezignaci Vladimira Putina z funkce prezidenta Ruské federace," píše se v petici, kterou na svém twitteru zveřejnila petrohradská poslankyně Ksenia Torstremová.

Související obsah

​Politička ke svému příspěvku uvedla, že text petice je stručný a nikoho nediskredituje. "Pokud jste místní poslanec a chcete se připojit, jste vítán," dodala. Petici původně podepsalo 19 poslanců, v pondělí podle Torstremové přibylo dalších 84 signatářů, jejichž podpisy nyní projdou kontrolou.

Rada moskevského městského okresu Lomonosovskij také požaduje Putinovu rezignaci, upozornil portál CNN. "Vaše názory a váš model vlády jsou beznadějně zastaralé a brání rozvoji Ruska a jeho lidského potenciálu," cituje portál radu.

Související obsah

​Podobné aktivity jsou v Rusku přitom velice rizikové. Minulý týden skupina petrohradských městských poslanců v čele s Dmitrijem Paljugou vyzvala Státní dumu, aby vznesla vůči Putinovi obvinění z vlastizrady. Paljuga byl předvolán na policejní stanici kvůli možnému obvinění z diskreditace ruské armády, později však byl propuštěn.

Tyto země budou další Putinův cíl, varuje expertka:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz