Zahraničí

Elitní ruská jednotka rozprášena. Putin už odmítá posílat další posily

Elitní ruská jednotka rozprášena. Putin už odmítá posílat další posily
Vojáci ruské elitní armády utekli z fronty | Zdroj: Profimedia

V minulém týdnu se z východní části Charkovské oblasti stáhly ruské jednotky elitní 1. gardové tankové armády, která utrpěla vážné ztráty již v první fázi války. Ruští generálové však do ukrajinské protiofenzivy, během které Ukrajinci dobyli zpět téměř celou Charkovskou oblast, nestihli obnovit její bojeschopnost. Vojákům Ruské federace tak nezbylo nic jiného než se dát na úprk.

Americký Institut pro studium války v pondělí informoval, že ukrajinské síly dosáhly značných úspěchů během protiútoků v Chersonské a v Charkovské oblasti. Právě ve druhé jmenované oblasti byla protiofenziva velice rychlá a Rusy výrazně zaskočila. Ukrajincům se tam údajně podařilo získat zpět pod svou kontrolu většinu okupovaných oblastí.

Britské ministerstvo obrany přišlo se zjištěním, že ruští vojáci, kteří v posledních dnech uprchli z Charkovské oblasti, patří k 1. gardové tankové armádě. "Tato jednotka utrpěla těžké ztráty v počáteční fázi invaze a nebyla plně obnovena před ukrajinskou protiofenzivou v Charkově. Nyní jsou její počty značně degradovány," uvedlo ministerstvo na svém twitteru.

Související obsah

​1. gardová tanková armáda přitom patří mezi ruské elitní jednotky takzvaného Západního vojenského okruhu. Hlavním úkolem jedné z nejprestižnějších ruských armád je obrana Moskvy v případě konfliktu se Severoatlantickou aliancí (NATO) a následný protiútok vedený z ruské metropole. Jak upozorňuje portál Euro Weekly News, tato elitní jednotka je však v současné době výrazně oslabena. A Rusku bude trvat pravděpodobně roky, než ji obnoví.

Podle webu Polsat News za sebou prchající ruští vojáci nechávají zbraně, vojenské vybavení i těžkou techniku. To může naznačovat rozvrat ruského velení, čemuž nahrává i fakt, že v posledních třech týdnech byl kvůli situaci na frontě dvakrát vyměněn velitel Západního vojenského okruhu.

Související obsah

​Ruští vojenští velitelé navíc přestali po protiofenzivě posílat na bojiště nové jednotky, uvedl v pondělí na svém facebooku generální štáb ukrajinských ozbrojených sil: "Vojenské velení Ruské federace pozastavuje vysílání nových a již vytvořených jednotek na území Ukrajiny. Současná situace v dějišti operací a nedůvěra k vyššímu velení donutily velký počet dobrovolníků kategoricky odmítnout vyhlídku na službu v bojových podmínkách."

Ukrajincům se daří dobývat zpět své území! Přeskupujeme vojska, tvrdí Rusko:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz