Domácí

Soud s Babišem: Babišová i Herodes odmítli vypovídat, Nagyová se omluvila

Ve středu v 9:00 začal třetí den soudního procesu v kauze Čapí hnízdo, v níž je obžalovaný expremiér Andrej Babiš (ANO) z napomáhání při dotačním podvodu. Aktuální informace přímo ze soudní síně vám v tomto článku přinášela redakce TN.cz.

V úterý představil soudce Jan Šott, kterému byl přidělený případ údajného dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo, kdo se k soudu ten den dostaví se svým svědectvím.

Na programu bylo mimo jiné vyjádření poslance Jaroslava Faltýnka (ANO) a Babišovy manželky Moniky. Přišel také bratr Moniky Babišové Martin Herodes. Babišova dcera Adriana se omluvila ze zdravotních důvodů.

Monika Babišová i Martin Herodes před soudem odmítli vypovídat. Svědci mohou odepřít výpověď, pokud by tím uškodili sobě nebo svým blízkým.

Poté, co soudce Jan Šott přečetl výpověď Martina Herodese z přípravného řízení, se o slovo přihlásila druhá obžalovaná, kterou je Jana Nagyová. "Chtěla bych se omluvit celé rodině pana Babiše. Pokud měl někdo hypoteticky pochybit, tak jsem to byla já. Nemyslím si, že by tu měl někdo z té rodiny něco dělat," prohlásila. Poznamenala také, že ji za tato slova její obhájci zřejmě moc nepochválí.

Související obsah

Odpolední část jednání

V odpolední části se před soudce postavil poslanec Jaroslav Faltýnek, který byl v kauze dříve také obviněný. Soudce a také státní zástupce se zajímali hlavně o jeho podpisy na smlouvě o koupi akcií budoucího Čapího hnízda, které pak měli koupit členové Babišovy rodiny, a na protokolu o předání těchto akcií. Smlouvy vznikly za Faltýnkova působení v ZZN Pelhřimov. Čapí hnízdo vzniklo z firmy ZZN Agro Pelhřimov, která byla předtím vyvedena ze ZZN Pelhřimov. Ačkoliv Faltýnek protokol podepsal, u předání akcií prý nebyl. Kdy podepsal smlouvu a protokol, si nepamatuje.

Celou výpověď Jaroslava Faltýnka si můžete poslechnout zde:

Následně před soudce předstoupil předseda představenstva ZZN Pelhřimov Zdeněk Kubiska. I u něj se soudce a státní zástupce zajímali o smlouvu o koupi akcií a o předávací protokol. Podle Kubisky byli u předání nějací právníci, nepamatuje si ale, jací to byli. On tam prý nebyl. Nepamatuje si ani, kdy podepsal smlouvu o koupi akcií. Se žádnými zájemci o koupi akcií podle jeho slov nikdy nejednal.

Co vypovídal Zdeněk Kubiska před soudem, si můžete poslechnout zde:

Soudce Šott také informoval o tom, že obhajoba navrhla před pátečním svědectvím Andreje Babiše mladšího znalecké vyšetření jeho duševního stavu. Soud návrhu nevyhověl. Andrej Babiš mladší se také soudu ozval a potvrdil, že dorazí na páteční přelíčení.

Související obsah

První den před soudem vypovídali obžalovaní Andrej Babiš a Jana Nagyová. V úterý se pak dostavili dva znalci. Znalec přes písmo, který měl potvrdit, či naopak vyloučit pravost podpisů Andreje Babiše mladšího na listinách k nabytí akcií Čapího hnízda, a odborník, který posuzoval ekonomickou situaci Čapího hnízda a také to, jestli nebylo finančně navázané na Agrofert.

​Je nařízeno celkem 13 jednacích dnů, které jsou rozdělené do tří týdnů. Od 12. do 16. září, pak 26., 27., 29. a 30. září, další pak 17., 18., 20. a 21. října. Soud nepovolil přímý přenos ze soudní síně, a to ani zvukový. Redakce TN.cz vám prostřednictvím on-line reportáže níže přinese aktuální a také nejdůležitější momenty.

Čeho se týká obžaloba

Dotační podvod měl spočívat v přeměně Farmy Čapí hnízdo na samostatnou akciovou společnost, čímž by dosáhla na evropské dotace pro výstavbu kongresového sálu. Jinak by totiž jako součást Agrofertu na peníze nárok neměla. Podle obžaloby bylo ale Čapí hnízdo stále propojené s Agrofertem. Dotace byla asi 50 milionů korun.

Nagyová je obžalovaná z podvodu, Babiš z napomáhání. Státní zástupce chce pro oba tříletou podmínku a pro Babiše pokutu 10 milionů korun. U Nagyové požaduje 500tisícovou pokutu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz