Domácí

Úřednice svědčila o pozvánce na Čapí hnízdo. Nemá mě ráda, reagoval Babiš

Čtvrtý den soudu s expremiérem Andrejem Babišem (ANO) začal ve čtvrtek v devět hodin dopoledne. Aktuální informace ze soudní síně si můžete přečíst v tomto článku.

Proces s Andrejem Babišem a Janou Nagyovou pokračuje i dnes. Na programu je výslech svědků, mezi nimiž bude i poslanec Petr Bendl (ODS), který byl v letech 2000 až 2008, tedy v době, kdy se řešila dotace pro Čapí hnízdo, hejtmanem Středočeského kraje. Olbramovice, kde se farma nachází, leží na Benešovsku.

Jako první šel svědčit Bendl. "Projekty byly posuzovány a několikrát kontrolovány," řekl. Dodal, že si nic konkrétního k projektu Čapí hnízdo nepamatuje, při schvalování dotace nezaznamenal nekalosti ani nátlak.

Po Bendlovi nastoupila Eva Filipová, bývalá úřednice přes dotace a pracovnice ministerstva financí. Ta vypovídala mimo jiné i ohledně pozvánky, která přišla v roce 2017 a zvala členy auditního oddělení na Čapí hnízdo. "Měla jsem pochybnosti, překvapilo mě, že někdo zve zaměstnance ministerstva financí a přímo auditního orgánu na farmu," popsala.

"Spatřuji v tom nějakou negativní motivaci vůči mé osobě. (…) Připadá mi to absurdní a ta motivace je jasná, asi mě nemá ráda," prohlásil u soudu Babiš v reakci na výpověď Filipové v otázce pozvánky.

Před soudce pak předstoupil i projektový manažer Jan Přikryl, který jako úředník krátce spolupracoval na analýze rizik projektu Čapí hnízdo. Fyzicky byl i na Čapím hnízdě v rámci přípravy analýzy. "Byli jsme na místě samém, kde jsme se s paní jednatelkou setkali. A celé jsme to prošli. Na základě toho se dokončila analýza rizik, to byla moje celá zkušenost s tímto projektem," vypověděl Přikryl.

Přikryl dále uvedl, že si v dokumentech všiml podpisu Andreje Babiše: "Z podpisu mohly vyvstat zajímavé konsekvence, nakolik je projekt bez další podpory realizovatelný. My jsme projekt dostali už jako schválený a už nebylo v naší pravomoci se tím dále zabývat."

Poslechněte si celý záznam z dopoledního části procesu:

Odpolední část

V druhé části jednacího dne vystoupili především úředníci a úřednice, kteří na různé úrovni zpracovávali žádosti o dotace v době, kdy se řešila dotace i pro Čapí hnízdo. Podle výpovědí se příliš neřešilo propojení mezi společnostmi, které žádaly o dotace, a jejich ručiteli či strategickými partnery, i když je v obou případech vlastnili členové jedné rodiny. "Bylo to řešeno čestným prohlášením," uvedla svědkyně Martina Pecháčková. Dál se už nic neprověřovalo.

V pátek má k soudu dorazit Andrej Babiš mladší. Obžalovaný Andrej Babiš se tak zřejmě jednání nezúčastní. Pokud by Andrej Babiš mladší nedorazil, jsou připravena svědectví dalších svědků.

Poslechněte si celý záznam z odpolední části procesu:

Přehled jednání v předcházejících dnech

První den před soudem vypovídali obžalovaní Andrej Babiš a Jana Nagyová. V úterý se pak dostavili dva znalci. Znalec přes písmo, který měl potvrdit, či naopak vyloučit pravost podpisů Andreje Babiše mladšího na listinách k nabytí akcií Čapího hnízda, a odborník, který posuzoval ekonomickou situaci Čapího hnízda a také to, jestli nebylo finančně navázané na Agrofert.

Třetí den se k soudu v dopolední části dostavila Monika Babišová i její bratr Martin Herodes. Oba odmítli vypovídat. Odpoledne se před soudce postavil poslanec Jaroslav Faltýnek (ANO), který se měl vyjádřit k prodeji akcií budoucího Čapího hnízda, a předseda představenstva ZZN Pelhřimov Zdeněk Kubiska, na kterého směřovaly podobné otázky. Jejich celé výpovědi si můžete poslechnout v tomto článku na TN.cz.

​Je nařízeno celkem 13 jednacích dnů, které jsou rozdělené do tří týdnů. Od 12. do 16. září, pak 26., 27., 29. a 30. září, další pak 17., 18., 20. a 21. října. Soud nepovolil přímý přenos ze soudní síně, a to ani zvukový. Redakce TN.cz vám prostřednictvím on-line reportáže níže přinese aktuální a také nejdůležitější momenty.

Související obsah

Čeho se týká obžaloba

Dotační podvod měl spočívat v přeměně Farmy Čapí hnízdo na samostatnou akciovou společnost, čímž by dosáhla na evropské dotace pro výstavbu kongresového sálu. Jinak by totiž jako součást Agrofertu na peníze nárok neměla. Podle obžaloby bylo ale Čapí hnízdo stále propojené s Agrofertem. Dotace byla asi 50 milionů korun.

Nagyová je obžalovaná z podvodu, Babiš z napomáhání. Státní zástupce chce pro oba tříletou podmínku a pro Babiše pokutu 10 milionů korun. U Nagyové požaduje 500tisícovou pokutu.

Podívejte se na souhrn třetího dne procesu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz