Zahraničí

Ruské rakety zasáhly přehradu. Voda zaplavila rodné město Zelenského

Ruská armáda ve středu vypálila osm raket na Kryvyj Rih, domovské město ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Útok poškodil hráz Karačunivské přehrady, což mělo za následek stoupnutí hladiny řeky Inhulec, která protéká městem, zhruba o dva a půl metru. Ukrajina to považuje za teroristický čin.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj vyjádřil obavy o své rodné město Kryvyj Rih, které je zároveň největším městem střední Ukrajiny. Rusové na něj totiž ve středu vypálili osm raket a zasáhli nedalekou Karačunivskou přehradu. Voda po jejím poškození zaplavila ulice města včetně 112 domů. Informovala o tom agentura Reuters.

Zelenskyj útok označil za teroristický čin. "Rusko nadále vede válku proti civilistům. Tentokrát to jsou raketové údery na vodní dílo a pokus zatopit Kryvyj Rih. Jediné, co okupanti umí, je šířit paniku a pokusit se nechat obyvatele města bez světla, tepla, vody i jídla. Může nás to zlomit? Vůbec Ne! Budou čelit spravedlivé reakci a odplatě? Určitě ano!" uvedl na sociální síti Telegram.

Související obsah

​Podle portálu BBC ve čtvrtek ráno hladina vody v řece Inhulec značně klesla. Moskva zatím středeční raketové útoky veřejně nekomentovala. Ruská armáda však již dříve přiznala, že zasáhla cíle generující energii, což minulý víkend způsobilo rozsáhlé výpadky proudu, které nechaly miliony lidí na východě Ukrajiny bez elektřiny.

"Ruský útok na Karačunivskou přehradu měl pravděpodobně za cíl poškodit ukrajinské pontonové mosty dále po proudu řeky v rámci úsilí o narušení protiofenzivy v Chersonské oblasti," píše americký Institut pro studium války.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz