Domácí

Vláda prozradila, kdy a kolik dostanou důchodci přidáno

Průměrný starobní důchod v České republice se od příštího roku zvýší o 825 korun. Podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí vzroste solidární část všech starobních, invalidních a pozůstalostních penzí o 140 korun s tím, že zásluhová část stoupne o 5,1 procenta.

"Vlivem mimořádné valorizace v září 2022 a takzvaného výchovného bude průměrný samostatně vyplácený důchod v lednu 2023 podle posledních odhadů činit přibližně 19 500 korun," píše se v důvodové zprávě ministerstva práce a sociálních věcí, kterou v pátek na svém webu zveřejnila vláda.

Důchody se skládají ze dvou částí. Ta solidární je pro všechny stejná a představuje deset procent průměrné mzdy. Od ledna příštího roku se všem navýší o 140 korun na 4 040 korun. Druhou částí je pak zásluhová procentní výměra, která reflektuje počet odpracovaných let a výši odvodů z příjmů. V lednu vzroste o 5,1 procenta.

Související obsah

​Součástí zásluhové výměry bude nově od příštího roku také takzvané výchovné. V podstatě půjde o bonus 500 korun za každé vychované dítě a dostane ho ten z rodičů, který o potomka pečoval zejména. V České republice to budou převážně ženy. S tímto výchovným by měla průměrná starobní penze dosáhnout 19 500 korun.

Podle návrhu ministerstva si více polepší lidé pobírající nadprůměrnou penzi. U těch, kteří mají podprůměrný důchod, bude částka nižší. Valorizace důchodů probíhá ze zákona, pravidelně na začátku ledna. Každoročně se tak důchody zvedají procentuálně o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd.

Související obsah

​Zákon rovněž udává pravidla pro mimořádnou valorizaci, a to ve chvíli, kdy inflace překročí pět procent. Letos se tak penze zvyšovaly třikrát – po řádné lednové valorizaci následovaly dvě mimořádné, a to od června a od září.

Valorizace je dle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) klíčová pro stabilitu systému zdravotního pojištění:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz