Zahraničí

Pravda o následnictví Alžběty: Místo Karla má prý vládnout vévoda František

Pravda o následnictví Alžběty: Místo Karla má prý vládnout vévoda František
Vévoda František Zdroj: Profimedia

Windsorská dynastie není jediným šlechtickým rodem, který si může nárokovat britský trůn. O královskou korunu by se mohli hlásit i potomci Yorků, Tudorovců nebo Stuartovců. Právě poslední zmíněný rod má podle mnohých na vládu nad Spojeným královstvím největší nárok.

Rodina zesnulé královny Alžběty II. nemá na britském trůnu co dělat. Jsou o tom přesvědčeni zejména jakobité i mnozí další odpůrci Windsorské dynastie. Buckinghamský palác by měl podle nich říkat pane 89letému Františkovi, vévodovi bavorskému.

Ten je momentálně nejstarším žijícím přímým potomkem krále Karla I. z rodu Stuartovců, který vládl Anglii, Skotsku a Irsku v letech 1600 až 1649. Jeho syna Jakuba II. roku 1688 sesadili, protože byl katolík. A jeho linii zbavil možnosti znovu se chopit královského žezla Zákon o nástupnictví z roku 1701, který z něj vyloučil všechny katolického vyznání i ty, kteří s katolíkem či katoličkou uzavřeli manželství.

Související obsah

Právě od jména krále Jakuba II. odvozují jakobité svůj název. Vévodu Františka pokládají za právoplatného vládce Anglie, Skotska a Irska.

Britům vládnou Němci

Windsorové, jejichž vláda ve Velké Británii začíná v roce 1901 králem Eduardem VII., se původně jmenovali Sasko-Kobursko-Gothští a pocházejí z území současného Durynska v Německu. Změna přišla v roce 1917 během první světové války, kdy na ostrovech panovaly silné protiněmecké nálady.

Další úpravu na Mountbatten-Windsor podle příjmení svého manžela prince Philipa, avšak jen pro vzdálenější potomky, prosadila Alžběta II. v roce 1960. Philip je rovněž německého původu, pochází ze Šlesvicko-holštýnsko-sonderbursko-glücksburské dynastie. V žilách krále Karla III. tak patrně koluje víc německé než britské krve.

I to je podle kritiků Windsorů podstatný argument pro rošádu v čele monarchie, upozornil portál Daily Star. Kdyby byla mužská primogenitura, tedy dědický řád s přednostním právem prvorozeného, v tradičním pojetí nadřazená britskému právu, skutečně by měl vládnout vévoda František. Podle jakobitů mu náleží titul František II. Anglický, Skotský, Francouzský a Irský. Sám je však nepoužívá a za celý život nárok na britskou korunu nevznesl.

Související obsah

František je zároveň hlavou rodu Wittelsbachů, která kdysi vládla v bavorském království. Jeho pradědeček byl král Ludvík III., kterého v roce 1918 svrhli. Po jeho smrti připadnou tituly, které už v Německu podobně jako v Česku neplatí, mohou se ale používat jako příjmení, jeho bratrovi princi Maxovi. Ani on nemá syna, po smrti ho vystřídá princ Ludvík Bavorský. Dědičkou Stuartovců se stane Maxova dcera princezna Sophie z Lichtenštejna.

Ačkoliv vévoda František takové ambice nemá, nelze vyloučit, že někdo z jeho nástupců bude chtít Buckinghamský palác získat pro sebe.

Neotřesitelní Windsorové

Do hry by se mohli pokusit vstoupit i potomci dalších panovnických rodů. Z dynastie Yorků by to mohl být Simon Abney-Hastings, 15. hrabě z Loudonu, ten však dlouhodobě žije v Austrálii. Tudorovce momentálně reprezentuje Timothy Elliot-Murray-Kynynmound, 7. hrabě z Minta.

Pozice Windsorů se ale i díky neuvěřitelné délce vlády Alžběty II. i její vysoké popularitě jeví jako neotřesitelná. Prvním v pořadí po nastoupivším králi Karlu III. je jeho syn princ William, po něm následují jeho děti princ George, princezna Charlotte a princ Louis.

Související obsah

Královna Alžběta II. odešla na věčnost ve čtvrtek 8. září. Trůnu se ujala jako 25letá a vydržela na něm úctyhodných 70 let. Stala se nejdéle vládnoucí britskou panovnicí, celosvětově ji o dva roky překonává jen francouzský král Ludvík XIV. Británie se s ní naposledy rozloučila tento týden v pondělí.

Karel III. už den po smrti své matky slíbil Britům věrnou službu, připomněla BBC. "Stejně jako před lety královna vám i já nyní přísahám, Bůh mi pomáhej, že budu chránit principy konstituční monarchie i srdce našeho národa, ať už žijete kdekoliv a máte jakoukoliv víru, slibuji, že vám budu všem sloužit s respektem, láskou a oddaností, jako jsem sloužil po celý svůj život," pronesl před bezmála dvěma týdny.

Loučení s královnou sledovaly miliardy lidí. V pondělí večer ji pohřbili na hradě Windsor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz