Zahraničí

Separatisté na Ukrajině prozradili termín referend. Chtějí být součástí Ruska

Separatisté na Ukrajině prozradili termín referend. Chtějí být součástí Ruska
Zničený dům v Doněcké oblasti Zdroj: Twitter / @AndriyYermak

Samozvané lidové republiky na Ukrajině – Doněcká (DLR) a Luhanská (LLR) – v úterý oznámily termín konání referend o připojení k Ruské federaci. Všelidové hlasování proběhne od 23. do 27. září s tím, že v tomto termínu se ke stejnému kroku rozhodly také části Chersonské a Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny.

Občanská komora DLR v pondělí vyzvala Denise Pušilina, vůdce tohoto separatistického území, aby urychleně vypsal referendum o připojení k Rusku. "Chceme se opět stát součástí jedné velké vlasti, obyvatelé Donbasu si to zaslouží," uvedl podle listu Novaja Gazeta předseda komory Alexandr Kofman. Stejný požadavek oznámila také občanská komora LLR. Výzva k uspíšení referenda přišla také z okupované části Chersonské a Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny, kde ukrajinská armáda od konce srpna přešla do ofenzivy.

Věci na sebe nenechaly dlouho čekat a hned v úterý schválil parlament LLR zákon o uspořádání referenda o připojení k Ruské federaci. Ve stejný den jen o chvíli později schválilo stejný zákon i vedení DLR. Referendum proběhne ve dnech od 23. do 27. září a připojí se k němu i okupované části Chersonské a Záporožské oblasti. Informovala o tom agentura Reuters.

Související obsah

​​Na vyhlášení referend o připojení k Rusku reagovala kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, jak upozornil web CNN. "Jde o naivní vydírání s výhrůžkami a hororovými zkazky o referendech a mobilizacích. A to přímo od lidí, kteří dokážou bojovat jen proti dětem a mírumilovným lidem. Takhle vypadá strach z porážky. Nepřítel se bojí, primitivně manipuluje," píše na svém telegramovém účtu vedoucí kanceláře Andrij Jermak.

S tím však podle agentury TASS nesouhlasí generální tajemník strany Jednotné Rusko a místopředseda horní komory ruského parlamentu Andrej Turčak: "Referendum je nutností. Spravedlivé a otevřené hlasování jednou provždy právně upevní jeho výsledky. Donbas o to usiluje již osm let. Osvobozené oblasti již ve skutečnosti jsou součástí Ruska."

Související obsah

​Ukrajina a Spojené státy ale prohlásily, že takové referendum je nezákonným podvodem. Západ dal jasně najevo, že neuzná výsledky všelidového hlasování, pokud dopadnou ve prospěch Ruska. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba se k plánovaným referendům vyjádřil na svém twitteru: "Falešná referenda na tom nic nezmění. Nepomůže ani jakákoliv hybridní mobilizace. Rusko bylo a zůstává agresorem, který nelegálně okupuje ukrajinské území. Máme plné právo osvobodit svá území a budeme tak činit, ať už Rusko řekne cokoliv."

Ruské rakety zasáhly přehradu. Voda zaplavila rodné město Zelenského:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz