Zahraničí

Putin odložil projev k národu, Rusové se bojí mobilizace

Putin odložil projev k národu, Rusové se bojí mobilizace
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin měl v úterý večer pronést televizní projev k národu v souvislosti s referendy o připojení k Rusku urychleně vyhlášenými v ukrajinských separatistických republikách. Očekávané zásadní prohlášení v době vyostřující se situace kvůli úspěchům ukrajinské armády se z neznámých důvodů odkládá.

Putinovo vystoupení, ve kterém by mohl podle analytiků vyhlásit částečnou mobilizaci, Kreml oficiálně neohlásil. Informovala o něm s odkazem na své zdroje stanice RBK. Hlavní ruské propagandistické televize Pervyj kanal a RT na projev začaly vysílat upoutávku. Tu však s nástupem večera stáhly. Projev byl nakonec odložen na středeční osmou hodinu ranní moskevského času (devět hodin našeho), informoval s odkazem na ruská média deník The Guardian.

Důvody odložení nejsou známé. Putinovo zásadní prohlášení má přijít v době, kdy ukrajinská armáda podniká úspěšnou protiofenzívu na severovýchodě i jihovýchodě země a přibližuje se k územím, které Rusové ovládají už od roku 2014.

Související obsah

​​Tváří v tvář ponížení Putin vydal novou hrozbu: uspořádání referend v regionech Doněck, Luhansk, Záporoží a Cherson, což by mohlo vést k jejich anektaci Ruskem počátkem příštího týdne, píše The Guardian. Znamenalo by to, že jakýkoliv ukrajinský útok na tato území by byl Kremlem považován za napadení Ruska a Putin by to mohl zneužít k vyhlášení válečného stavu s částečnou či všeobecnou mobilizací.

Prezident Putin může mít podle BBC pocit, že prohlášení okupovaných oblastí za ruské území by mohlo změnit průběh války, protože mu to umožní říci západním podporovatelům Ukrajiny, aby přestali dodávat zbraně. Zejména americké raketomety HIMARS, které tvrdě zasáhly ruské síly. Ruský analytik Alexander Baunov říká, že Rusko doufá, že Západ se bude vyhýbat myšlence bojovat na území, které Rusko považuje za své, uvádí BBC.

Související obsah

​​O tom, jak pseudoreferenda dopadnou, nemá nikdo pochybnosti. Proběhnou podle vzoru zinscenovaného "všelidového" hlasování na anektovaném Krymu, které většina zemí neuznala. Západ v čele s USA a EU už oznámil, že neuzná ani výsledky referend plánovaných v separatistické Doněcké a Luhanské lidové republice a v okupovaných částech Chersonska a Záporoží.

Existují spekulace, že Rusko by mohlo oznámit masovou mobilizaci, aby posílilo své síly na Ukrajině. Ruský parlament schválil přísnější tresty za zločiny, jako je dezerce, poškození vojenského majetku a neposlušnost během mobilizace nebo bojových operací, informuje BBC.

Podle ruského nezávislého webu Meduza se v úterý před očekávaným Putinovým projevem masově zvýšila v internetovém vyhledávači Google četnost dotazů "Jak opustit Rusko", "odklad vojenské služby" a "mobilizace".

Putinovi se nedaří. Vydal se pro pomoc do zahraničí (9/2022):

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz