Zahraničí

Čínu rozrušila ruská mobilizace. Musíme okamžitě jednat, zní z Pekingu

Čínu rozrušila ruská mobilizace. Musíme okamžitě jednat, zní z Pekingu
Ruský prezident Vladimir Putin s čínským protějškem Si Ťin-pchingem Zdroj: Profimedia

Všichni byste měli usednout k jednacímu stolu, apeluje Čína na Rusko, Ukrajinu a Západ. Peking znepokojilo rozhodnutí Vladimira Putina vyhlásit mobilizaci i jeho slova o možné nekompromisní odplatě západním státům, pokud ohrozí jeho ruskou územní celistvost.

Peking vyzývá k okamžitému příměří na Ukrajině a zahájení jednání o budoucím uspořádání. Reaguje tak na Putinovo vyhlášení mobilizace i jeho výhrůžky Západu, píše agentura AA.

"Měly by se vzít v potaz veškeré odůvodněné obavy bezpečnostního rázu jakékoliv země. Musíme podporovat vyřešení této krize mírovou cestou. Čína chce dialog a konzultace, které povedou k překonání sporu," prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin.

Související obsah

Schůzek o příměří, potažmo úplném míru by se podle Wen-pina neměli účastnit jen zástupci Moskvy a Kyjeva, ale i Západu, který ukrajinskou armádu podporuje dodávkami zbraní a další techniky i finančně.

Putin navíc naznačil, že Rusko už neválčí jen s Ukrajinou, nýbrž celým západním světem. "Západním cílem je oslabit, rozdělit a nakonec zničit naši zemi," řekl s tím, že k obraně by ruská armáda použila "všechny dostupné prostředky". Upozornila na to agentura TASS.

Rusku teče do bot, reagují světoví lídři na Putinovu mobilizaci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz