Zahraničí

Chtějí totální destrukci. Proti Západu použijeme vše, co máme, hrozí Putin

Chtějí totální destrukci. Proti Západu použijeme vše, co máme, hrozí Putin
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Západní státy se snaží Rusko "oslabit, rozdělit a nakonec zničit". Prezident Vladimir Putin to řekl ve středečním projevu k vyhlášení částečné mobilizace. Když to bude nutné, nasadí Moskva podle šéfa Kremlu všechno, co má. "Není to blafování," uvedl. Už neválčíme jen s Ukrajinou, ale s celým Západem, doplnil ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, začala okamžitě. Na frontu vyšle na 300 tisíc lidí, kteří prošli alespoň základním výcvikem. Důvodem je podle ruského prezidenta nejenom původní cíl "speciální vojenské operace", tedy "osvobození" východní Ukrajiny, ale i nutná obrana před Západem.

Demokratický svět prý usiluje o totální destrukci Ruska, citovala jeho slova agentura TASS. "Západním cílem je oslabit, rozdělit a nakonec zničit naši zemi. Už otevřeně říkají, že v roce 1991 dokázali rozdělit Sovětský svaz a teď nastal čas udělat to stejné s Ruskem, že by se mělo rozpadnout na mnoho regionů, které budou stát proti sobě," prohlásil Putin.

Související obsah

Podle šéfa Kremlu se jedná o dlouhodobý plán západních elit. "Tyto elity podporovaly gangy mezinárodních teroristů na Kavkaze, útočnou infrastrukturu NATO blízko našich hranic. Z rusofobie si Západ udělal zbraň, po desetiletí cílevědomě pěstoval nenávist k Rusku především na Ukrajině, pro kterou připravil osud protiruské opěrné pozice," pokračoval.

Že se už ruská vojenská agrese netýká jen Ukrajiny, napřímo řekl i ministr obrany Sergej Šojgu. "Dávno nebojujeme pouze s Ukrajinou, ale celým kolektivním Západem," uvedl. Při střetech s ukrajinskými ozbrojenými silami podle Šojgua ruská armáda přišla o 5 937 mužů, píše RIA Novosti. Podle odhadů amerických tajných služeb jich ale padlo okolo 20 tisíc a dalších 50 tisíc je zraněných.

Související obsah

"Ti, kteří se nás snaží vydírat v souvislosti s jadernými zbraněmi, by měli vědět, že větrná růžice se může otočit i jejich směrem," pohrozil Putin už poněkolikáté nukleárním útokem. "Neblafuji. Máme všemožné zbraně hromadného ničení, použijeme klidně všechny, co máme," hřímal. Západ přirovnal k nacistickému Německu. "Je v naší historické tradici, v osudu našeho lidu, zastavit ty, kteří usilují o ovládnutí světa, kteří hrozí rozkouskováním a zotročením naší vlasti. Uděláme to i teď, bude to tak," řekl.

Byl to přitom Sovětský svaz, který zkraje druhé světové války patřil díky paktu Ribbentrop–Molotov o neútočení k největším spojencům režimu Adolfa Hitlera. Obrat nastal až v roce 1941, kdy nacisté Sovětský svaz navzdory smlouvě napadli.

Související obsah

Obhajobu přes půlrok trvající války proti Ukrajině staví kremelská propaganda na tvrzení o neonacistických základech kyjevské vlády. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který je z poloviny židovského původu, to odmítá.

Ukrajinská armáda získala v posledních týdnech nad tou ruskou převahu. Mobilizací to chce Putin zvrátit. "Luhanská lidová republika je už od neonacistů téměř zcela očištěna. Boje v Doněcké lidové republice pokračují. Kyjevský okupační režim zde po dobu osmi let budoval hluboce prorostlou linii dlouhodobých opevnění. Naše jednotky jednají systematicky, kompetentně, chrání civilisty a krok za krokem čistí města a vesnice od neonacistů," uzavřel šéf Kremlu.

K mobilizaci se vyjadřuje bezpečnostní analytik David Rožek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz