Domácí

Jak určit ideální výši kapesného? Banka ukázala, kolik děti nejčastěji dostávají

Jak určit ideální výši kapesného? Banka ukázala, kolik děti nejčastěji dostávají
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Ruku v ruce s věkem dítěte roste i touha po samostatnosti a vlastním kapesném. Ne vždy je ale určení výše kapesného jednoduchou záležitostí a děti tak mohou rodiče s žadoněním o vyšší částku pořádně potrápit. Jaká je tedy rozumná částka? A kdy je načase ji zvýšit?

Možnost hospodařit s vlastními úsporami přináší dětem zásadní znalosti do budoucna. Dítě má díky kapesnému jedinečnou možnost naučit se plánovat své výdaje i vyjít s konkrétní částkou. Spousta rodičů si ale pokládá zásadní otázku: Jaká je rozumná výše kapesného?

Česká spořitelna se rozhodla tápajícím rodičům pomoct. Zveřejnila proto průměrnou výši kapesného u dětí ve dvou věkových kategoriích. Rodiče tak mohou porovnat kapesné jejich ratolestí s výší kapesného ostatních vrstevníků.

V průměru dostávají děti ve věku od 8 do 11 let 250 korun. "Školáci na druhém stupni pak zhruba 420 korun," uvádí Česká spořitelna. Vybízí při tom, aby rodiče hovořili s dětmi o penězích již od malička.

Související obsah

​Už ve věku pěti až sedmi let je dítě schopno si osvojit určité základy finanční gramotnosti. Starší děti pak mohou plně pochopit i to, jak vypadá rodinný rozpočet, vysvětluje Česká spořitelna.

Podle agentury Ipsos si o hospodaření s penězi povídá se svými ratolestmi většina rodičů. Nejčastěji hovoří o bezpečnosti nákupu na internetu a rodinných financích.

Vzhledem ke zvyšujícímu věku dítěte se ale mění i to, do čeho kapesné investují. Obecně platí, že děti nejčastěji utrácí za sladkosti. V pozdějším věku se nebojí utratit kapesné i za počítačové hry.

Než školáci dostanou kapesné, měli by znát hodnotu peněz, radí odborník:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz