Zahraničí

Čína se postavila za Rusko. Nikdo nás nezastaví, vzkazuje Peking Západu

Čína se postavila za Rusko. Nikdo nás nezastaví, vzkazuje Peking Západu
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s čínským protějškem Wangem I Zdroj: Profimedia

Čínský postoj k Rusku je čím dál spletitější. Agresi proti Ukrajině sice odsuzuje a vyzývá k mírovým jednáním, teď se ale naopak Peking za Moskvu postavil. Její role a práv v Organizaci spojených národů (OSN) ji prý nemůže nikdo zbavit, jak před Valným shromážděním na dálku navrhl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Čína a Rusko pokládají své úsilí o proměnu světového řádu za nezastavitelné.

Zelenskyj chce, aby OSN zbavila Rusko hlasovacího práva i výsad vyplývajících ze stálého členství v Radě bezpečnosti, jako je právo veta. Proti tomu se rázně ohradila Čína, podle které je ruské postavení v mezinárodním společenství nezpochybnitelné.

Řekl to čínský ministr zahraničí Wang I po setkání s ruským protějškem Sergejem Lavrovem v New Yorku, kde od úterý do pátku probíhá zasedání Valného shromáždění. "OSN sice sídlí ve Spojených státech, ale organizace jako taková patří nám všem. Rusko je stálým členem Rady bezpečnosti a musí i nadále hrát důležitou roli v OSN. Tohoto práva nemůže Rusko nikdo zbavit," prohlásil podle agentury RIA šéf diplomacie nejlidnatější země světa.

Související obsah

Není překvapením, že se Peking staví proti návrhu Zelenského a stojí za Ruskem. Čínský postoj k válce na Ukrajině je však nejednoznačný. Formálně ji sice komunistická vláda odsuzuje a nechce v konfliktu podpořit ani jednu ze stran, vzhledem k tradičnímu spojenectví s Moskvou je ale zřejmé, ke komu má blíž. Právě v Radě bezpečnosti zpravidla hlasují totožně a blokují záměry Západu reprezentovaného USA, Velkou Británií a Francií.

Vladimir Putin ve středu nařídil částečnou mobilizaci, narukovat má asi 300 tisíc rezervistů. Západu opět pohrozil jaderným útokem. Kreml tvrdí, že Spojené státy a Evropská unie chtějí Rusko "úplně zničit". V reakci na to Čína vyzvala, aby všechny strany okamžitě začaly vyjednávat o míru či alespoň příměří.

Související obsah

Ukrajinské armádě se v posledních týdnech podařilo vytlačit ruské jednotky z části okupovaného území o velikosti Jihočeského kraje. Podle politologů Putin mobilizací přiznal, že jeho plán selhal. "Ukrajina chce mír, Evropa chce mír, svět chce mír. Vidíme, kdo chce válku," uvedl Zelenskyj v OSN.

Kromě de facto vyloučení Ruska žádal ukrajinské prezident také o trest za zločiny agrese včetně sankcí, ochranu ukrajinských životů, respektování mezinárodně uznaných hranic země, záruky bezpečnosti a ochrany pro Kyjev, upozornila BBC.

Rusové ve velkém demonstrují proti částečné mobilizaci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz