Zahraničí

Odhalili tajnou část Putinova rozkazu o mobilizaci. Říká, kolik může povolat lidí

Odhalili tajnou část Putinova rozkazu o mobilizaci. Říká, kolik může povolat lidí
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Část dekretu Vladimira Putina o mobilizaci, která měla zůstat veřejnosti utajená, se už po ní dostala do rukou ruských opozičních novinářů. Podle liberálního listu Novaja Gazeta zamýšlí Kreml poslat na frontu až milion lidí. Ministr obrany Sergej Šojgu přitom tvrdil, že jich bude 300 tisíc.

Putinova částečná mobilizace může na ukrajinské bojiště dostat milion lidí. Podle portálu Novaja Gazeta to stanovuje sedmý odstavec dekretu, jehož obsah Kreml nezveřejnil. V publikovaném dokumentu je u něj uvedeno, že slouží jen "k úředním potřebám". Ruský opoziční list informaci získal od zdrojů z prezidentova blízkého okolí.

Moskva ji okamžitě popřela. "Je to lež," vzkázal přes agenturu TASS mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Přiznal, že sedmý bod Putinova nařízení se skutečně týká nejvyššího možného počtu povolaných. Podle něj ale platí číslo zmíněné Šojguem. "Mohu jedině zopakovat, co v rozhovoru řekl Sergej Kožugetovič Šojgu, tedy 300 tisíc lidí. Bavíme se tady o počtu až 300 tisíc," doplnil.

Související obsah

Úředníci ruského ministerstva obrany podle zdrojů z Kremlu prosazovali, aby se v dekretu nic neutajovalo. Vysoce postavení funkcionáři s tím ale patrně ze strachu z ještě větší vlny nevole obyčejných Rusů nesouhlasili.

"Jednání o tom byla dlouhá, číslo se několikrát měnilo. Nakonec se shodli na milionu," popsal zdroj.

Putin mobilizaci vyhlásil ve středu ráno. Podle západních lídrů i politologů tím přiznal, že Rusko na Ukrajině selhává. Rusové svolali do velkých měst demonstrace, policisté už měli zadržet stovky lidí.

Putin vyložil karty na stůl. Zdá se, že Rusko začíná prohrávat nejen na bojišti:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz