Zahraničí

Putin přichází o spojence. Další se k němu otočil zády

Středeční vyhlášení částečné mobilizace v Rusku vyvolalo ve světě smíšené reakce, a to i mezi ruskými spojenci. Čína opět vyzvala k diplomatickým jednáním, zároveň se ale na čtvrtečním zasedání Valného shromáždění OSN Ruska zastala. Od Putina se naopak v posledních dnech distancovala například Severní Korea.

Seznam spojenců Ruska není moc dlouhý a v posledních několika dnech na něm nové položky nepřibyly. Možná právě naopak.

Už od začátku invaze na Ukrajinu má Rusko poněkud komplikované vztahy s Tureckem, které se snažilo zprostředkovat mírová jednání mezi oběma zeměmi. Poslední dobou se ale turecký prezident Erdogan proti ruským aktivitám několikrát vymezil.

Podobný vztah má Rusko i se svým dlouholetým spojencem – s Čínou. Čínská vláda se v minulosti snažila působit neutrálně. S ruskou mobilizací prý nesouhlasí, zároveň se ale během zasedání Valného shromáždění OSN zásadně ohradila, když ukrajinský prezident požadoval, aby Rusko v Radě bezpečnosti OSN přišlo o některá práva.

Související obsah

​"Proti Ukrajině byl spáchán zločin a my požadujeme spravedlivý trest. Trest za pokus o krádež našeho území. Trest za vraždy tisíců lidí," vyzýval Zelenskyj.

Na politických vztazích s Čínou pracuje Rusko víc než kdy předtím. "Na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci měli zástupci Ruska a Číny rozhovory, které přinesly ovoce. S Čínou budeme v budoucnu těsně spolupracovat," uvedl ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Podle zahraničních médií ale Čína svému spojenci neslíbila nic konkrétního. Právě během summitu Šanghajské organizace zaujaly zúčastněné země jako například Čína a Indie vůči Rusku poněkud chladný postoj.

Od Ruska se také v posledních dnech distancovala Severní Korea. Tvrdí, že Rusku nikdy neposkytla žádné zbraně, jak v minulosti tvrdily americké tajné služby, a rozhodně to prý ani nemá v úmyslu.

Hlavním podporovatelem Putinova režimu je od samého začátku invaze na Ukrajinu Bělorusko. Jeho lídr Lukašenko ruským vojákům dokonce během války poskytl své území.

Rusko se v posledních dnech sblížilo i s Íránem. Obě země totiž spojuje dlouholetá nelibost vůči Západu. Podle odborníků existuje i možnost, že by se Rusko prostřednictvím Íránu pokusilo obejít sankce a znovu dostat na trh svoji ropu.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz