Zahraničí

Rusové chystají další protiválečné protesty. Radu jim poslal i Zelenskyj

Rusové chystají další protiválečné protesty. Radu jim poslal i Zelenskyj
Demonstrace v Rusku Zdroj: Profimedia

Další protesty proti válce na Ukrajině plánuje ruské hnutí Vesna na sobotní odpoledne. Demonstrovat doporučil Rusům i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Válku podle něj chce jen ruský prezident Vladimir Putin.

"Demonstrujte, bojujte, utečte, nebo se vzdejte do ukrajinského zajetí," vyzval Zelenskyj Rusy ve svém projevu. "Už nyní jste komplici v mnoha zločinech, vraždách a mučení Ukrajinců. Protože jste byli potichu. Protože jste potichu," dodal.

Rusové by se podle něj měli postavit proti mobilizaci, aby ochránili životy a zdraví sebe či svých blízkých. "Za šest měsíců války umřelo 55 tisíc ruských vojáků," uvedl.

Obrátil se proto i na matky povolaných mužů. "Děti vedení vašeho státu se války proti Ukrajině nezúčastní. Lidé, kteří ve vaší zemi rozhodují, chrání své děti a ty vaše ani nebudou pohřbeny," řekl. Válku přitom podle něj chce jen Putin.

Související obsah

Rusové proti mobilizaci demonstrovali už ve středu. Protesty se konaly v několika městech a podle nezávislého ruského webu OVD-Info policie zadržela více než 1 300 lidí.

Protesty ale nekončí. Prodemokratická mládežnická skupina Vesna vyzvala k dalším demonstracím po celém Rusku. Plánuje je na sobotní odpoledne. "Brzy mohou tisíce našich mužů jít na frontu. Můžeme a musíme být proti!" napsali aktivisté na twitteru. Konečným cílem je podle nich svržení Putinova režimu.

Rusové protestovali proti mobilizaci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz