Zahraničí

Rusové protestovali proti mobilizaci. Policie zatkla stovky lidí

Prezident Ruské federace Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci. Reakce obyčejných Rusů na sebe nenechaly dlouho čekat. Prakticky všechny lety z Ruska do zahraničních dostupných destinací byly okamžitě vyprodány. Na ruské sociální síti VK se objevila řada reakcí. Někteří mobilizaci vítají, většina diskutujících se však staví proti. Od odpoledne se začaly konat po celém Rusku demonstrace. Policie na nich zatkla více než 1 300 lidí.

Poté, co ruský prezident Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci, zachvátila mnoho obyvatel Ruské federace panika. List The Moscow Times informoval, že lety z Moskvy do hlavních měst Gruzie, Turecka a Arménie, které pro Rusy nevyžadují víza, nebyly dostupné už během několika minut po Putinově oznámení.

V poledne moskevského času se na webu předního ruského zprostředkovatele letecké dopravy Aviasales přestaly zobrazovat také přímé lety z Moskvy do Ázerbájdžánu, Kazachstánu, Uzbekistánu a Kyrgyzstánu. Na webu taktéž vzrostla poptávka po přímých letech z Moskvy do arménského Jerevanu a tureckého Istanbulu. Podle agentury Reuters se v drtivé většině jedná o jednosměrné lety.

Ceny letenek přitom extrémně stouply. Například cena letenky s aerolinkami Emirates do jihoafrického Johannesburgu se v ekonomické třídě dostala na 49 328 dolarů, tedy zhruba 1,1 milionu korun. Data společnosti Google zároveň ukazují nejnovější trendy ve vyhledávání na internetu. Rusové teď nejčastěji hledají, "jak opustit Rusko" nebo "jak si zlomit ruku".

Související obsah

​Portál Express uvedl, že po středečním oznámení vyzvala ruská prodemokratická mládežnická skupina Vesna k masovým protestům v ulicích ruských měst, které začaly už ve středu večer. "Tisíce ruských mužů – našich otců, bratrů a manželů – uvrhnou do mlýnku na maso. Nyní už válka zasáhla každou rodinu," vyjádřili se zástupci skupiny.

Protesty se konaly v několika ruských městech. Celkem na nich podle nezávislého ruského webu OVD-Info zatčeno více než 1 300 lidí. Někteří dokonce roztrhali své vojenské průkazy, což vedlo k jejich okamžitému zatčení. 

Řadě zatčených protestujících údajně hrozí povolání do armády. Ve věznicích je jim poskytována špatná lékařská péče. Jednomu ze zadržených, kterému bylo nevolno a sotva chodil, prý policisté dlouho odmítali zavolat sanitku. Nakonec lékařům dovolili přijet, ale ti usoudili, že hospitalizace není nutná. 

Ať jdou bojovat politici, píšou Rusové

"Ať jdou bojovat všichni poslanci, senátoři a úředníci. To není jako sedět na gauči a přehazovat peníze lopatou," navrhuje ve svém komentáři k fotce ruských zákonodárců Alexej Redrejev. Někteří však zpochybňují samotné Putinovo rozhodnutí o mobilizaci.

"Úplný nesmysl. Dnes ráno na vojenském evidenčním a náborovém úřadě o mobilizaci nevěděli. Osobně jsem tam volal a zjišťoval, v jakém věku nabírají, řekli mi, že žádná mobilizace není. Nedostali prý žádné rozkazy," napsal ve svém příspěvku Vladimir Čisťakov.

Související obsah

​Zpravodajský kanál Mash na sociální síti VK informoval, že armáda povolá i absolventy vojenských kateder, pokud bude poptávka po jejich vojenských odbornostech. Na to zareagovalo velké množství uživatelů.

"Z nějakého důvodu všechny zpravodajské kanály přehlížejí nejdůležitější skutečnost. Všem povolaným bude vyplacena mzda vojáka, která činí více než 200 tisíc rublů měsíčně. Pokud by toto bylo na titulních stránkách, stáli bychom fronty na vojenských registračních a odvodových úřadech," míní Vjačeslav Trajanovič.

"Vjačeslave, takhle jsme nabírali i dobrovolníky, ale nikdo se nepřihlásil. Život je cennější," zareagoval Konstantin Koržakov. "Na každé autobusové zastávce, v každém minibusu a tramvaji byly tyto inzeráty vylepeny i s touto informací. Tak kde jsou ty fronty?" připojila se Anna Alexejevová.

Související obsah

​"Anno, pokud jsi tam nebyla a neviděla jsi fronty, neznamená to, že tam nejsou," odpověděl Roland Vasiljev. "Anno, v nejlepším případě byl naverbován pouze jeden zájemce ze čtyř, zbytek prostě zařadili do seznamů, protože rozpočet nedovolil vzít všechny," upřesnil Alexandr Kirilov.

"Za chvíli budou hlásit, že nestačí ani mrazáky. Začne skutečná válka a poletí jaderné hlavice," varuje Alexandr Zaborov. "Alexandre, všechno bude, nemůžeš se nikam schovat," odvětil mu uživatel Sergej, kterému Zaborov opáčil: "Sergeji, ty taky ne."

"Výborná vyhlídka, zemřít pro 200 tisíc kvůli tomu holohlavému smetí, co mluví jako zombie," píše Roma Berezkin. "Zamyslete se nad slovem pohřeb," vyzval Oleg Gancovskij. "Nedávno řekli, že žádná mobilizace nebude. Všechno, co říkají, je lež," připomněl Andrej Novikov. "A co poslanci a straníci, jejich děti a příbuzní, co oligarchové? Tito budou povoláni?" táže se uživatelka Jelena. 

Do zbraně bude povoláno 300 000 rezervistů:

Experti popsali, jak bude vypadat částečná mobilizace v Rusku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz