Zahraničí

Ruský expremiér řekl pravdu o Putinovi: Co se teď stane s jeho režimem

Ruský expremiér řekl pravdu o Putinovi: Co se teď stane s jeho režimem
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Protizápadní slovní výpady Vladimira Putina jsou jen plané výhrůžky. Myslí si to někdejší ruský předseda vlády Michail Kasjanov, podle kterého Putin s možným použitím jaderného arzenálu blafuje, přestože tvrdí opak. Částečná mobilizace spolu s rozsáhlými ztrátami na Ukrajině prý uspíší pád Putinova despotického režimu.

Dává Putinovi maximálně dva roky. Michail Kasjanov, dlouholetý kritik ruské vládní garnitury, se domnívá, že šéf Kremlu je zahnaný do kouta a už se z něj pravděpodobně nevysvobodí. Na jeho slova upozornil portál Mirror.

Použití jaderných zbraní, jímž Putin tento týden poněkolikáté hrozil Západu, podle Kasjanova ve skutečnosti není na stole. "Pokud se bavíme o mobilizaci, to blaf není. Ale když přijde na potenciální nasazení nukleárního arzenálu, myslím si, že blafují," prohlásil.

Související obsah

Putin se atomovým vyhrožováním snaží zastrašit západní lídry, aby skoncovali s finanční a vojenskou podporou Ukrajiny, uvedl Kasjanov. Zbraně a další technika, kterou ukrajinské armádě posílají státy Severoatlantické aliance (NATO), průběh konfliktu zásadně ovlivňují. Rusové za poslední měsíc utrpěli výrazné ztráty, Ukrajinci je vytlačili z části okupovaného území.

Od pátku do úterý na nich probíhají referenda o připojení k Rusku, připomněla agentura AP. Většina západních zemí už avizovala, že jejich výsledky neuzná. Experti předpokládají, že budou zmanipulované. Týká se to Luhanské, Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti.

Začátek konce

"Putin by to rád udělal tak, že po těchto zfalšovaných referendech řekne, že se jedná o ruské území, jež je připraven bránit jadernými zbraněmi. Ale nakonec k tomu nedojde, protože západní lídři tomu veřejně nepřikládají váhu," pokračoval Kasjanov. Právě o získání respektu Západu prý jde Putinovi snad nejvíc. Rád by vrátil do světového řádu bipolaritu z dob studené války a z Ruska rozměrem moci rovnocennou protiváhu Spojených států, jakou byl Sovětský svaz.

Související obsah

Ani mobilizace 300 tisíc rezervistů podle Kasjanova průběh války na Ukrajině nezvrátí. Kreml ji naplánoval jako několikadenní bleskovou operaci, stal se z ní ale vleklý konflikt. A obyčejní Rusové se proti povolávání na frontu ve velkém bouří. "Putin tím zahájil svůj konec, ten nastane do dvou let," uzavřel ruský expremiér.

Kasjanov byl ministerským předsedou v letech 2000 až 2004, kdy už v Kremlu seděl Putin. Později se stal jeho hlasitým kritikem. V roce 2008 chtěl kandidovat na prezidenta, volební komise ho však mezi kandidáty odmítla zařadit. Tvrdila, že většina z podpisů potřebných k registraci byla neplatná. Ze země musel nakonec emigrovat.

Putin přichází o spojence, další se k němu otočil zády:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz