Zahraničí

Putin hrozí jadernou apokalypsou. Expert popsal dva nejhorší scénáře

Putin hrozí jadernou apokalypsou. Expert popsal dva nejhorší scénáře
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Nukleární pohroma může nastat, pokud se naplní dva možné scénáře dalšího vývoje války na Ukrajině. O tom, co by ruského prezidenta Vladimira Putina mohlo přimět zmáčknout obávané červené tlačítko, promluvil americký bezpečnostní expert Mark Cancian.

Když Putin ohlašoval mobilizaci, zároveň poněkolikáté pohrozil Západu jaderným útokem. Prohlásil, že "neblafuje" a k ochraně ruských hranic nasadí "všechno, co má". Jeho slova přinesla agentura TASS. Podle odborníka na mezinárodní bezpečnost Marka Canciana by však musela nastat alespoň jedna ze dvou situací, aby šéf Kremlu odpálil atomový arzenál.

"První z nich je, že jednotky Severoatlantické aliance (NATO) vstoupí na Ukrajinu, a ta druhá, že by se ukrajinští vojáci probojovali až za hranice Ruska," řekl Cancian portálu Mirror.

Ruská propaganda v posledních dnech prostřednictvím televize a sociálních sítí šíří lež, že už se vojska NATO do války přímo zapojila. "Neexistuje žádný důkaz, že by NATO válčilo na Ukrajině," podotkl Cancian. Západ kyjevskou vládu podporuje dodávkami zbraní a také finančně.

Související obsah

"Pravděpodobnost, že by se to vůbec kdy stalo, je navíc velmi malá. NATO se bude chtít vyhnout zvýšení rizika další eskalace," pokračoval expert.

Cancian zároveň nepředpokládá, že by chtěli Ukrajinci bojovat na území Ruska. Podle něj by tím jen podpořili tvrzení Kremlu, že od února vede obrannou operaci a nikoliv agresivní invazi. "O nasazení jaderných zbraní mám pochyby, ale Putinova vyjádření nelze brát na lehkou váhu," uzavřel.

Bariéra lží se Putinovi hroutí, prozradil se při projevu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz