Zahraničí

Putinovi můžou jít po krku jeho spojenci, varuje expert. Řekl, kdy by se to stalo

Putinovi můžou jít po krku jeho spojenci, varuje expert. Řekl, kdy by se to stalo
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin v posledních dnech stále častěji hrozí použitím jaderných zbraní. Pokud by se o to ale pokusil, dost možná by udělal osudovou chybu. Podle experta by ho totiž mohli zabít jeho vlastní spojenci.

"Hlavní je, že Putin je izolovaný od reality. Nerozumí Rusku, tomu, co si lidé v zemi myslí, co si myslí v zahraničí. Právě proto dělá chybu za chybou," řekl portálu Express Peter Duncan z Ústavu východoevropských studií Londýnské univerzity. V Kremlu se ho totiž podle něj bojí a neříkají mu pravdu, to by se ale mohlo změnit.

Pokud by se totiž Putin rozhodl pro použití jaderných zbraní na Ukrajině či kdekoli na Západě, jeho spojenci by podle Duncana zasáhli. "Kdyby opravdu řekl Šojguovi (ruský ministr obrany – pozn. red.) a Gerasimovovi (náčelník ruského generálního štábu – pozn. red.), aby použili jaderné zbraně někde na Ukrajině, myslím si, že je naprosto pravděpodobné, že by odmítli, museli by jít proti Putinovi a zabít ho," prohlásil. "Neříkám, že je tak jednoduché zabít Putina, museli by sehnat lidi z tajné služby FSB, kteří by jim s tím pomohli," doplnil.

Související obsah

Lidé z FSB se ho ale v tuto chvíli stále bojí. Strach by ale podle něj v případě hrozby jaderného konfliktu překonali. Podle deníku Daily Mirror totiž už nyní Putin odmítá své kritiky s tím, že jsou zmatení a příliš váhaví.

Pokud by ale Putina nikdo nezastavil a opravdu se Rusko rozhodlo použít na Ukrajině jadernou zbraň, mohl by Kreml očekávat obří reakci spojenců Ukrajiny. "Přišel by obří konvenční útok na ruská vojska v Černomořské oblasti," avizoval Duncan.

Související obsah

V případě, že by takto zaútočil na některou ze západních zemí, bylo by to pro Rusy ještě horší. Tomu se podle Duncana ale vyhne i Putin, nechce totiž zažít obří útok Severoatlantické aliance, ve které je několik jaderných velmocí.

Obavy z použití jaderných zbraní obnovil Putin při svém středečním projevu. "Pokud bude ohrožena naše územní integrita, Rusko použije všechny nástroje, které má k dispozici. Neblafuji," upozornil.

Putin přichází o spojence:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz