Domácí

První kolo voleb má dva vítěze. Fiala a Václavec míří do Senátu

Hned z prvního kola voleb vzejdou dva senátoři. Nadpoloviční většinu hlasů získal kandidát v Ústí nad Orlicí Petr Fiala (SproK). Křeslo obhájil i Ladislav Václavec (ANO).

Na Bruntálsku obhájil svůj mandát Ladislav Václavec (ANO). Získal 58,44 procenta hlasů a stal se prvním zvoleným senátorem letošních voleb. Senátorem se stal už ve volbách v roce 2016. Kandidoval jako nestraník za hnutí ANO.

Druhé místo obsadila Pavla Löwenthalová (KDU-ČSL). Oproti Václavcovi získala pouhých 13,10 procenta hlasů. Nikdo z dalších kandidátů nepřekonal hranici deseti procent.

Související obsah

Vítězství v prvním kole voleb do horní komory Parlamentu hlásí i Orlickoústecko. Kandidát lidovců a hnutí Společně pro kraj Petr Fiala zde porazil Stanislava Ešnera (ANO). Po sečtení 90 % je jasné, že Fiala vyhraje. Získal drtivou většinu 65,57 procenta hlasů.

Volby v Ústí nad Orlicí ale doprovázely komplikace. Navzdory dvěma kandidátům přišly voličům do schránek tři hlasovací lístky. Kromě Fialy a Ešnera původně kandidoval i Josef Jan Kopecký (ODS). Zhruba v polovině srpna se ale kandidatury vzdal poté, co sedl opilý za volant.

Přes 50 % měl v půl osmé večer také senátor Jiří Růžička (Spolu). Sečteno však bylo pouhých 9,35 % hlasů.

Pekarová Adamová: Lidé berou komunální volby jako vysvědčení pro kandidáty za jejich dosavadní práci:

TN.cz

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskutečnily 23. a 24. září 2022, první kolo proběhlo společně s komunálními volbami. Druhé kolo senátních voleb se uskutečnilo v termínu 30. září až 1. října.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz