Zahraničí

Tajné předměty ze špionážních akcí. CIA odhalila nevídanou výstavu

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) překvapila neočekávaným odhalením předmětů z nejslavnějších špionážních operací. K vidění je puška Usámy bin Ládina i kožená bunda Saddáma Husajna.

Tajné interní muzeum CIA odhalilo několika vyvoleným svou sbírku netradičních artefaktů. Podle britské stanice BBC jde pravděpodobně o nejneobvyklejší a nejexkluzivnější muzeum na světě. Jeho dveře jsou však pro veřejnost zavřené.

V rámci oslav 75. výročí se ale agentura rozhodla udělat výjimku. Skupina novinářů dostala možnost svým divákům odhalit, co CIA v tajném muzeu ukrývá. Mezi 600 artefakty se nachází skrytá kamera uvnitř krabičky cigaret, holub s vlastní špionážní kamerou, a dokonce i explodující sklenice na martini.

Nejnovějším a patrně jedním z nejzajímavějších exponátů, který se v muzeu nachází, je model budovy z afghánského Kábulu, který byl použit k informování amerického prezidenta Joea Bidena o plánované misi. Někdejšího vůdce Al-Káidy Ajmána Zavahrího zabil na balkóně této budovy bezpilotní letoun, připomíná server NBC News.

Související obsah

V muzeu je k vidění i kožená bunda iráckého prezidenta Saddáma Husajna, který byl Spojenými státy zajat v roce 2003. Dalším významným artefaktem je i puška, kterou měl u sebe Usáma bin Ládin v roce 2011 v noci, kdy byl zabit členy speciálních jednotek SEAL v pákistánském Abbottábádu.

Muzeum neukazuje ale jen slavné momenty americké zpravodajské služby. Část výstavy je věnována také fiasku v zátoce Sviní, kdy se mise s cílem svrhnout Fidela Castra katastrofálně pokazila. Ukazuje i snímky z Iráku z neúspěšného hledání zbraní hromadného ničení.

CIA vkládá do muzea velké naděje. Chce tak poukázat na svou snahu o rozšíření spolupráce s veřejností a zájem o nábor nových členů. Muzeum má zaměstnance poučit z úspěchů i neúspěchů, které má agentura za své dlouholeté působení za sebou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz