Zahraničí

"Jsem tvoje smrt." Zajatý Brit popsal drastické způsoby ruských vojáků

"Jsem tvoje smrt." Zajatý Brit popsal drastické způsoby ruských vojáků
Ukrajinský voják na Donbasu | Zdroj: Profimedia

Velká výměna zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou s sebou přinesla děsivá svědectví toho, jak je s ukrajinskými vojáky ve spárech ruské mocnosti zacházeno. Brit, který se na svobodu dostal tento týden, popsal bití i týrání, které musel trpět dlouhých pět měsíců.

Brit Aiden Aslin deníku The Sun podrobně popsal svůj pětiměsíční boj o přežití v ruském zajetí. Podle jeho slov s vojákem zacházeli hůř než se psem. Bití a násilí bylo na denním pořádku.

Aslin se do ruského zajetí dostal v dubnu během krvavého obléhání Mariupolu, kdy jeho jednotce došlo jídlo a munice. Ještě, než se rozhodl vzdát, zavolal své snoubence i matce. "Ať se stane cokoliv, ještě se uvidíme," řekl jim.

Věznění ruskou armádou ho ale téměř zlomilo. "Nemyslel jsem si, že vyváznu živý," přiznal Aslin po propuštění, kdy se konečně shledal se svou rodinou. Na Ukrajinu, kde poznal i svou snoubenku, se přestěhoval v roce 2018.

Související obsah

Britský původ mu ale v zajetí příliš nepomohl. Ruští vojáci brzy zjistili, že Aiden není původem z Ukrajiny a ptali se ho, odkud je. "Řekl jsem jim, že jsem z Británie, a dostal jsem ránu do obličeje," přiznal.  

Aslin byl následně v kukle převezen do separatistické Doněcké lidové republiky. Při výslechu ho opakovaně bili obuškem. Jeden z důstojníků měl během výslechu kouřit cigaretu. Britského zajatce se zeptal: "Víš, kdo jsem?" a Aslin odpověděl, že neví, načež dostal děsivou odpověď.

"Jsem tvoje smrt," řekl mu důstojník. "Chceš rychlou, nebo krásnou smrt?" zeptal se ho dále. Aslin odvětil, že rychlou. Důstojník se měl údajně zasmát a říct, že se postará o to, aby měl Aslin krásnou smrt.

Související obsah

Během následujících pěti měsíců byl společně s dalšími třemi lidmi držen v malé cele pro dva. Spali na matraci plné švábů a vší. Každé ráno navíc museli stát a zpívat ruskou hymnu.

Se svou rodinou se setkal ve čtvrtek. Aslinova matka britskému serveru BBC uvedla, že se o propuštění jejího syna dozvěděla ve středu ráno poté, co jí zavolalo ministerstvo zahraničí. "Myslela jsem, že tento den nikdy nenastane," přiznala.

Doposud největší výměna válečných zajatců od začátku války na Ukrajině proběhla v noci ze středy na čtvrtek. Z ruského zajetí se dostalo asi 215 bojovníků. Kromě Aidena Aslina se na svobodu dostali i Shaun Pinner, John Harding a další obránci Mariupolu. 

Ukrajina odhaluje hroby u Izjumu. Je jich více než čtyři sta:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz