Zahraničí

Kreml už s nemocným Putinem nepočítá. Jeho sesazení má být za rohem

Kreml už s nemocným Putinem nepočítá. Jeho sesazení má být za rohem
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Neúspěšná válka na Ukrajině, pod tlakem západních sankcí kolabující ekonomika a teď částečná mobilizace. Podle ruských opozičních aktivistů se pod Vladimirem Putinem hroutí židle. Když se k tomu přidají ještě spekulace o jeho nalomeném zdraví, půda pro převrat v Kremlu je prý připravená víc než kdy dřív. V pozoru už je údajně i Putinův nástupce.

Kreml v posledních týdnech kvůli nezdarům na Ukrajině zachvátil chaos. A možným východiskem je podle ruského právníka a opozičního aktivisty Marka Fejgina převrat. Putinovo okolí by ho prý mohlo sesadit ve velmi blízké době, řekl ukrajinské TV TSN.

Prezidentovu dosud neotřesitelnou pozici podkopávají i neutuchající spekulace o jeho špatném zdravotním stavu. Nejčastěji se mluví o rakovině nebo Parkinsonově chorobě. Za poslední měsíc Putina několikrát zachytily kamery při podivných pohybech, které by druhé diagnóze odpovídaly.

Související obsah

Fejgin se domnívá, že Putina nahradí současný ruský premiér Michail Mišustin nebo šéf bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Naopak její místopředseda a někdejší prezident i předseda vlády Dmitrij Medveděv prý ve hře vůbec není. "Nemá v kremelských kruzích příliš velký respekt. I pro Putina byl vždy spíše sluhou," vysvětlil aktivista.

Vyloučit podle ruského politického analytika Andreje Piontkovského nelze ani scénář, že prezidentské pravomoci by převzala celá Rada bezpečnosti, píše polská Gazeta. O to prý usiluje Jurij Kovalčuk, donedávna jeden z Putinových nejbližších spolupracovníků.

Související obsah

"Šéfuje velkému finančnímu impériu a současně se výborně vyzná v zahraniční politice. Kovalčuk je klasický zastánce extrémních imperiálních postojů. Je to ideolog války s Ukrajinou a Západem, který k invazi Putina dotlačil," tvrdí Piontkovskij.

Putinova mobilizace se dotkne až 300 tisíc rezervistů se základním výcvikem. Rusové se proti rozhodnutí bouří, mnozí se od středy snaží zemi opustit. Krok významně eskaluje napětí mezi Moskvou a Západem. Ministr obrany Sergej Šojgu navíc prohlásil, že Rusko už není ve válce jen s Ukrajinou, ale celým západním světem.

Putin už problémy s pohybem nedokáže skrývat:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz