Domácí

Úřady odebraly retardované Češce dítě hned po porodu. Ta o něj už roky bojuje

Úřady odebraly retardované Češce dítě hned po porodu. Ta o něj už roky bojuje
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Dcerku jí úřady sebraly jen několik dní po porodu. S tím se ale Češka trpící lehkou mentální retardací nesmířila a o své dítě už několik let bojuje. Jednu soudní bitvu se jí podařilo vyhrát, válka ale ještě není u konce.

Smutný příběh se začal psát před čtyřmi lety. Několik dní po porodu, 10. dubna 2018, rozhodl opavský okresní soud o předání čerstvě narozené dívenky do pěstounské péče. Její matka totiž trpí lehkou mentální retardací. Tím začalo několikaleté soudní martýrium.

Případem se zabýval i ombudsman Stanislav Křeček kvůli údajným průtahům v řízení u okresního soudu, stížnost podala matka. Křeček k případu uvedl další podrobnosti. Návrh na odebrání dcery podal opavský magistrát. "Důvodem návrhu bylo tvrzené hrubé zacházení stěžovatelky s nezletilou dcerou," popsal ombudsman. Soud návrhu magistrátu vyhověl a veškeré odvolání matky zamítl.

Co se stížnosti na průtahy týče, ty se podle ombudsmana skutečně objevily, problémy viděl například v pozdním přizvání znalců, což se stalo téměř po 10 měsících od odebrání dítěte. A nebyly to jediné nedostatky, které dle zprávy odhalil, více si můžete přečíst v ombudsmanově stanovisku. Podle okresního soudu ale žádné průtahy nevznikly.

Související obsah

O holčičku se stará teta

V létě 2018 podali návrh na svěření holčičky do společné pěstounské péče příbuzní matky, tedy její sestra s manželem, stojí dále ve stanovisku ombudsmana.

Návrh na předání do pěstounské péče příbuzným matky nakonec schválil jak okresní, tak krajský soud. Jenomže s tím rodiče dívenky podle Ústavního soudu, ke kterému doputovala jejich stížnost, nesouhlasí: "Namítají, že krajský soud v napadeném rozsudku uvádí, že si nelze představit návrat nezletilé do péče rodičů, dokud mezi nimi nebude navázán dostatečně kvalitní vztah."

"Toho však nelze dosáhnout bez časného a intenzivního kontaktu mezi nezletilou a rodiči a soud neposkytuje stěžovatelům návod na to, jak tento bližší vztah navázat a prohloubit kontakt. Podle stěžovatelů je přitom logické, že v důsledku běhu času si nezletilá, která již více než 3,5 roku žije v péči pěstounů a své rodiče vídá jednou týdně, a to ještě po velmi omezenou dobu, vytvořila rodinné vazby spíše s pěstouny než s vlastními rodiči," pokračoval Ústavní soud.

Související obsah

Ústavní soud se postavil za matku

Ústavní senát v čele s Jiřím Zemánkem dal rodičům za pravdu a zrušil jak rozsudek okresního, tak krajského soudu. "Odnětí dítěte z péče rodičů a jeho svěření do pěstounské péče je zcela zásadním zásahem do práva jak rodičů, tak dítěte na rodinný život, který musí být vždy považován za krajní řešení nedostatečné péče rodičů o dítě," stojí v odůvodnění rozhodnutí.

V případu podle Ústavního soudu obecné soudy nesprávně dovodily, že existují podmínky pro nařízení pěstounské péče, aniž by se však zabývaly tím, jaká konkrétní rizika dítěti hrozí. "Okresní soud i krajský soud své závěry o nemožnosti stěžovatelů pečovat o nezletilou navíc postavily na důvodech, které zákon pro oddělení dítěte od jeho rodičů vůbec nepředvídá a kterými jsou podle okresního a krajského soudu rozumové schopnosti stěžovatelů, jejich sociální adaptabilita, duševní úroveň nezletilé a rozdíl mezi kvalitou výchovného prostředí stěžovatelů a pěstounů."

V odůvodnění je také poukázáno na to, že znalecký posudek byl připraven jen s velmi stručným závěrem, navíc jednoznačně nevylučuje možnost, že by se o dcerku starali její rodiče s pomocí příbuzných a pod dohledem OSPODu.

"Právě absence zdůvodnění, proč by nezletilá nemohla být v péči stěžovatelů, je zásadní vadou napadených rozhodnutí, jež má za následek porušení práv stěžovatelů na ochranu rodinného života a na péči o děti a jejich výchovu. Zcela stranou úvah obecných soudů pak zůstalo, zda je v nejlepším zájmu nezletilé, aby byla odtržena od svých rodičů a sestry, a byla jim navrácena až v pozdějším věku, kdy bude její citové pouto k vedlejším účastníkům ještě více posíleno," dodal Ústavní soud.

Případ se nyní vrací k opavskému okresnímu soudu. Ten bude při svém dalším rozhodování vázaný právním názorem Ústavního soudu.

Na Slovensku se narodila dvojčata. Každé z nich přišlo na svět jiným způsobem (08/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz