Zahraničí

Střelba na ruské škole. Zemřelo 13 lidí, z toho sedm dětí

Na škole v ruském Iževsku se v pondělí střílelo. Muž tam zabil 13 lidí a dalších 21 zranil, informovalo tamní ministerstvo vnitra. Mezi oběťmi je sedm žáků. Střelec spáchal sebevraždu.

"Policie dnes přijala oznámení o střelbě na škole ve městě Iževsk. Policisté okamžitě přijeli na místo," uvedlo v pondělí ruské ministerstvo vnitra pro agenturu TASS. "Podle předběžných údajů měl trestný čin 13 obětí," dodal později vyšetřovací výbor. Mezi oběťmi je i sedm dětí.

Střelec zabil i dva členy školní ochranky a dva učitele, upozornil prezident Udmurtské republiky Alexandr Brečalov pro agenturu Interfax. Na místo vyrazili i lékaři záchranné služby a lidé z ruského ministerstva školství. Školu policie evakuovala. Celkem 21 lidí je zraněných, mezi nimi 14 dětí.

Související obsah

Podle ministerstva vnitra spáchal střelec sebevraždu. "Policie muže, který střílel, našla," uvedlo ministerstvo vnitra v pondělí dopoledne. "Útočník měl na sobě tričko s nacistickými symboly a kuklu," uvedl tamní vyšetřovací výbor pro agenturu TASS. Podle ruského poslance Alexandra Chinštejna měl u sebe dvě upravené zbraně.

Vyšetřovací výbor odpoledne prozradil identitu střelce. Šlo o 34letého Artema Kazanceva. Rodák z Iževsku na školu, ve které střílel, dříve chodil a podle Brečalova byl pacientem psychiatrické ambulance 

"Ode dneška do 29. září je v Udmurtské republice vyhlášen smutek pro ty, kteří ve škole zemřeli," napsal na sociální síti Telegram v pondělí Brečalov. Ten na místo střelby přijel i s ministryní školství Udmurtska Svetlanou Bolotnikovovou.

Související obsah

Škola je v centru města Iževsk a nachází se blízko tamní radnice. Studuje na ní 982 školáků a zaměstnává 80 učitelů. 

"Je to hrozná tragédie. Stejně jako když se to stane kdekoli na světě," řekl TN Live ke střelbě bezpečnostní expert Milan Mikulecký. "Nevyvozoval bych z toho hlubší závěry, Ruská federace je velká země, která má velký počet obyvatel. A v každé skupině obyvatel najdete procento lidí, kteří mají buď nějaký psychický problém, nebo dojde k nějakému selhání, které vede k něčemu, jako je hromadná střelba," dodal.

Na celý rozhovor s Milanem Mikuleckým se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz