Domácí

Soud s Babišem pokračuje výslechem svědků. Obžalovaný poslanec nedorazil

V úterý pokračuje hlavní líčení v kauze Čapí hnízdo. Obžalovaný expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se k soudu nedostavil. Omluvil se totiž z důvodu probíhající volební kampaně. Při úterním slyšení vystoupí jako svědci bývalí zaměstnanci Farmy Čapí hnízdo.

V devět hodin začal již sedmý den hlavního líčení v kauze Čapí hnízdo. Městský soud v Praze bude v úterý pokračovat výslechem dalších svědků. Půjde zejména o právníky rodiny obžalovaného Andreje Babiše. Svá svědectví podají také bývalí zaměstnanci Farmy Čapí hnízdo.

Sám Andrej Babiš k soudu nedorazil, už v pondělí se omluvil, a to až do čtvrtka. Důvodem má být volební kampaň Jany Nagyové (ANO), která je v kauze rovněž obžalována. Nagyová kandiduje do Senátu a čeká ji boj v druhém kole voleb.

Související obsah

Prvním svědkem v úterním líčení byla právnička Gabriela Knapová. Její výslech však netrval dlouho. Knapová hned na začátku uvedla, že je vázána mlčenlivostí, proto bude její výpověď velice omezená. Odmítla však, že by někdy vlastnila akcie Farmy Čapí hnízdo. Podobně odpověděl i člen dozorčí rady Agrofertu Václav Knotek. Ani jemu mlčenlivost nedovolila dlouze vypovídat, vlastnictví akcií ale odmítl.

Před soud předstoupil také bývalý auditor Rostislav Otřísal. Ten v roce 2008 provedl audit Farmy Čapí hnízdo. Otřísal však nedokázal poskytnout informace o jejích akcionářích. Podle svých vlastních slov se s nimi nikdy nesetkal a neznal jejich jména.

Posudky na stavbu Čapího hnízda vypracovala posuzovatelka Ivana Havlíková, která v úterý u soudu také svědčila. Podle ní byl celý proces vysoce nestandardní. V projektu mělo být množství nesrovnalostí a mezer, které bylo třeba dořešit. 

Související obsah

Její posudek měl být využit na doplnění projektu, aby dosáhl na evropské dotace. "Přínos pro celý region nebyl dostatečně prokázán," citovala Havlíková ze závěru svého posudku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz