Domácí

Bankéř Koutný: Čapí hnízdo byl Babišův projekt. Babiše mladšího čeká vyšetření

U Městského soudu v Praze pokračuje v pondělí líčení s expremiérem Andrejem Babišem v kauze Čapí hnízdo. Soudce Jan Šott vyhověl přání obhajoby, které se týkalo psychologického a psychiatrického vyšetření expremiérova syna. Posudek duševního stavu Andreje Babiše mladšího by měl být hotový ke konci listopadu.

V pondělí pokračuje soudní proces s bývalým předsedou vlády a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem v kauze Čapí hnízdo. Městský soud v Praze zahájil jednání v devět ráno.

Hned na začátku líčení soudní senát v čele se soudcem Janem Šottem rozhodl o jednom z požadavků obhajoby, kterému vyhověl. Jeden z hlavních svědků a syn obžalovaného poslance Andrej Babiš mladší se bude muset podrobit vyšetřením, která prozkoumají jeho duševní zdraví.

Související obsah

Konkrétně se bude jednat o psychologické a psychiatrické vyšetření. Znalecký posudek hodnotící duševní zdraví Babiše mladšího bude muset být dokončen do 30. listopadu.

Proto soud nařídil další termíny hlavního líčení. To se bude konat 19. a 22. prosince.

U soudu vystoupil jako svědek také bývalý šéf oddělení finanční správy banky HSBC Filip Koutný. Podle něj za projektem stavby Čapího hnízda stála přímo firma Agrofert. Jinak by prý nebyl realizovatelný a banka by na něj nikdy půjčku neposkytla. Tomu, že farma patřila Agrofertu, nasvědčovala i veškerá dokumentace.

Související obsah

To potvrdil další ze svědků, kterým byl bývalý generální ředitel HSBC František Kopřiva. Ten uvedl, že banka poskytovala úvěry pouze velkým obchodním hráčům. Samotná Farma Čapí hnízdo by tedy úvěr nezískala, pokud by ji nezastupoval Agrofert.

Koutný také promluvil o tom, že farma měla být soukromým sídlem Andreje Babiše. Tuto informaci zjistil od finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové. "Opakovaně říkala, že je Čapí hnízdo srdeční záležitostí pana generálního, jak titulovala pana Babiše," sdělil Koutný.

Bankéř už proti Babišovi vypovídal v minulosti. Policie jej v souvislosti s vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo už dříve vyslýchala. Koutného tři měsíce poté, co podal výpověď v neprospěch Andreje Babiše, banka HSBC propustila.

Související obsah

Výpověď Koutného Andrej Babiš několikrát narušil svými poznámkami a komentáři. Soudce Šott jej musel napomenout a upozornit, že nemá Koutného přerušovat.

Odpoledne před soudem vypovídali i hlavní dva obžalovaní Jana Nagyová a Andrej Babiš. Babiš se snažil ve svém proslovu znevěrohodnit Koutného výpověď. "Celá výpověď Filipa Koutného je založená na jeho domněnkách a na mě působí velmi nevěrohodně," pronesl Babiš. 

Soudce Jan Šott hlavní líčení po výpovědi Babiše přerušil. Pokračovat bude soud v úterý od devíti ráno. Babiš se z dalších tří dnů soudního líčení omluvil. Důvodem je jeho volební kampaň.

Podívejte se, co u soudu Andrej Babiš mladší prohlásil:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz