Zahraničí

Stoltenberg konečně řekl, co NATO udělá, když Putin odpálí jaderné zbraně

Stoltenberg konečně řekl, co NATO udělá, když Putin odpálí jaderné zbraně
Jens Stoltenberg | Zdroj: TV Nova

Pokud ruský prezident Vladimir Putin nařídí použití jaderných zbraní, bude to mít "dalekosáhlé důsledky". Do Kremlu to vzkázal generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Jens Stoltenberg. Putin už několikrát pohrozil, že nukleární arzenál nasadí a že "neblafuje".

Po sérii výhrůžek atomovým útokem z Ruska konečně přišla západní odpověď. Stoltenberg pokládá Putinovo jaderné vydírání související s válkou na Ukrajině za nepřijatelné, upozornil portál Daily Mail.

"Jakékoliv použití nukleárních zbraní je naprosto odsouzeníhodné a naprosto by změnilo povahu konfliktu. Rusko si musí uvědomit, že v jaderné válce nelze zvítězit a nikdy ani nesmí proběhnout," prohlásil generální tajemník NATO.

Jaderné zbraně používá Moskva jako páku už od zahájení invaze letos v únoru. "Tuhle nukleární rétoriku z Ruska a od prezidenta Putina slyšíme pořád a pořád dokola a bereme ji vážně. Zároveň bychom rádi předali jasnou zprávu, že to bude mít pro Rusko dalekosáhlé důsledky," doplnil Stoltenberg.

Související obsah

​Obavy z potenciálního nasazení nukleárního arzenálu zesílily minulý týden. Putin nejenom že vyhlásil částečnou mobilizaci, ale začala také referenda ve čtyřech oblastech na východě Ukrajiny. V nich se podle proruských úřadů voliči vyslovili pro připojení k Ruské federaci. Západní tajné služby se domnívají, že Moskva anektuje Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblast, stejně jako Krym v roce 2014.

Ruský parlament by mohl jejich začlenění projednat 4. října, zjistila agentura Reuters. Očekává se, že Ukrajina se území bez dalšího boje nevzdá. To by mohla být pro Putina záminka k jadernému úderu. Předeslal totiž, že ruské hranice bude chránit "všemi dostupnými prostředky".

Putin plánuje na pátek mimořádný projev:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz