Domácí

Soud s Babišem pokračuje. Klíčová svědkyně Procházková se však nedostavila

Ve čtvrtek pokračuje hlavní líčení v kauze Čapí hnízdo. Hlavním bodem čtvrtečního slyšení je výslech důležitých svědků. Kvůli jejich nepřítomnosti však byl soud hned ráno na hodinu přerušen. Bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se ke slyšení rovněž nedostavil.

U čtvrtečního líčení v kauze Čapí hnízdo měla promluvit mimo jiné finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková. Právě na ni se často odvolávali bankéři v první den soudu jako na člověka, který s nimi dohodl několikamilionový úvěr na stavbu Čapího hnízda. Procházková také údajně měla přimět Andreje Babiše mladšího podepsat dokument, kterému nerozuměl.

Procházková se však ke slyšení nedostavila. Omluvila se ze zdravotních důvodů. Stejně tak se omluvila i marketingová specialistka Tereza Svěráková, která měla také vypovídat. Soudce Jan Šott tak krátce po zahájení soudu v 9 hodin slyšení líčení na hodinu přerušil.

Související obsah

U soudu chyběl rovněž Andrej Babiš, který měl v odpolední části slyšení vypovídat. Babiš se však už v první den soudu omluvil na další tři dny, slíbil však, že se alespoň dopoledne ukáže. Důvodem pro jeho nepřítomnost je volební kampaň Jany Nagyové do Senátu.

Kvůli této kampani chyběla i Nagyová, která je stejně jako Babiš hlavní obžalovanou. Spolu se šéfem ANO má ve čtvrtek odpoledne pořádat v Jihlavě politickou kampaň před senátními volbami. 

Prvním svědkem, který ve čtvrtek vystoupil, byl Jakub Antoš, který pro Farmu Čapí hnízdo jako externí pracovník zajišťoval propagaci, inzerci a webové stránky. Podle Antoše měl Babiš poslední slovo v přijetí zakázky. "Byl s naší prezentací spokojený. Rozhodnutí bylo na něm," uvedl Antoš.

Související obsah

Podle obhajoby je však Antošovo svědectví irelevantní. Antoš totiž pro Farmu Čapí hnízdo připravoval grafické materiály v roce 2013. Jeho svědectví tak nepoukazuje na situaci v roce 2010, na které stojí obžaloba.

Po polední přestávce vystoupil také architekt Jiří Javůrek, který navrhl podobu Čapího hnízda. Javůrek dle svých slov udržoval s Babišem i Nagyovou čistě obchodní vztah. Babiš měl také Javůrkovi přímo sdělit, že objekt bude určen k rekreaci.

Podívejte se, jak probíhalo úterní soudní líčení:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz