Domácí

V některých městech už dohodli povolební koalice. Je mezi nimi i to vaše?

V některých městech už dohodli povolební koalice. Je mezi nimi i to vaše?
Bohuslav Svoboda, lídr kandidátky SPOLU v Praze | Zdroj: TV Nova

Ve většině měst začala debata o jejich vedení už krátce po volbách. Zatímco v Praze a v Brně mezi jednotlivými stranami stále probíhají diskuze, jiná města už mají jasno. O spolupráci rozhodlo nově třeba Znojmo.

Znojmo hlásí nové vedení města. Memorandum o spolupráci podepsalo hnutí ANO, SPD a nezávislé osobnosti společně se Znojmáky. Koalice tak bude mít v zastupitelstvu 17 ze 31 hlasů. Doposud vládnoucí koalice míří do opozice.

Současného starostu Jakuba Malačku (ČSSD) nahradí Ivana Solařová (ANO). V čele města tak stane historicky první starostka. Solařovou v užším vedení doplní další dvě ženy – Petra Svedíková Vávrová za SPD a nezávislé osobnosti a dále lídryně Znojmáků Bohumila Beranová.

O vedení je rozhodnuto také v Karlových Varech. Koalici bude tvořit ANO, SPOLU a Karlovaráci. Strany už podepsaly memorandum o spolupráci, nyní připravují koaliční smlouvu a program na další čtyři roky. V porovnání s předchozími lety nejde o výraznou změnu. Pozici primátora pravděpodobně znovu obsadí lídryně karlovarského ANO Andrea Pfeffer Ferklová.

Související obsah

Koaliční smlouvu podepsala také Ostrava. Do vedení města zamíří vítězné ANO společně s koalicí SPOLU a Piráty. Primátorský post bude i nadále zastávat Tomáš Macura (ANO).

Možné vedení pravděpodobně znají už i České Budějovice. Vítězná ODS se dohodla na dalším postupu s koalicí lidovců a TOP 09. K podpisu smlouvy o spolupráci ale zatím nedošlo. Disponují takto 19 mandáty.

"Nyní budeme společně jednat o dalším partnerovi, se kterým bychom mohli spravovat v dalším období naše město," uvádí Společně pro Budějovice. Koalice zároveň vyloučila spolupráci s SPD.

Související obsah

Zástupci hnutí Naše Město F-M a hnutí ANO se dohodli na složení koalice ve Frýdku-Místku. Radnici nadále povede primátor Petr Korč (Naše Město F-M). Křeslo prvního náměstka obsadí Radovan Hořínek (ANO). Koalice bude mít 24 mandátů ze 43.

Na další roky podepsali koaliční smlouvu v Mladé Boleslavi zástupci vítězného ANO, dále zástupci z ODS, Volby pro Mladou Boleslav, STAN a Hlasu pro Boleslav. Město povede i nadále Raduan Nwelati (ODS), který je primátorem od roku 2006. Nová koalice bude mít 26 mandátů ve 33členném zastupitelstvu.

Své vedení zná i Uherské Hradiště. Memorandum o koalici zde podepsali Hradišťáci společně s hnutím ANO a Piráty. Volby ale vyhrála koalice ODS a TOP 09. Dosavadní starosta Stanislav Blaha (ODS) tak pravděpodobně ve své funkci skončí. Koalice Hradišťáků, ANO a Pirátů má teď v zastupitelstvu většinu mandátů.

Související obsah

Navzdory původním neshodám, které panovaly ohledně koalice Pirátů, Starostů a hnutí ANO s podporou dvou zastupitelů hnutí SPD, má jasno už i Plzeň. Spolupráce s SPD ale nakonec nevznikla. Hnutí nahradila strana Pro Plzeň.

O vedení města zatím nerozhodla Praha. Vítězná koalice SPOLU zde chce postupně jednat se všemi stranami. Doposud proběhlo jednání s hnutím STAN a Piráty.

"Považujeme za správné hovořit se všemi stranami, kterým voliči prokázali svým hlasem důvěru a které zvolili do Zastupitelstva hlavního města Prahy," vysvětlil na dotaz redakce TN.cz mluvčí ODS Jakub Skyva.

Jednání stále probíhají i v Brně. Ve čtvrtek se sejde ODS s Piráty, o den později proběhnou jednání s SPD, Trikolorou, Moravany a NK. V plánu jsou i jednání se stranou Zelených a Žít Brno s podporou Idealistů, uvedla pro TN.cz současná primátorka za ODS Markéta Vaňková. 

Volby přinesly i kuriózní souboj. Na Jihlavsku se proti sobě utkala skupina žen a mužů:

TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhly v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz