Domácí

Ukrajinci jsou na tom v Česku špatně. Třetina žije pod hranicí chudoby

Ukrajinci jsou na tom v Česku špatně. Třetina žije pod hranicí chudoby
Uprchlické centrum Vysočany | Zdroj: TN LIVE

Ukrajinští uprchlíci žijí v příjmové chudobě. Žije jich v ní třikrát více než Čechů. V nejhorší situaci jsou samoživitelky. Většina z nich si nemůže dovolit scházet se párkrát měsíčně s přáteli.

Míra příjmové chudoby mezi ukrajinskými uprchlíky je násobně vyšší než mezi Čechy. Zjistila to společnost PAQ Research ve spolupráci se Sociologickým ústavem Akademie věd. Výsledky svého průzkumu v minulých dnech zveřejnili sociologové.

V příjmové chudobě žije přes 35 procent ukrajinských uprchlíků v Česku. Mezi Čechy je to devět až deset procent. Většinu utečenců chrání před propadem do totální chudoby humanitární dávka a bydlení poskytnuté zdarma. Pokud by tyto dva druhy pomoci zmizely, v příjmové chudobě by žilo 84 procent uprchlíků.

Téměř polovina Ukrajinců v Česku vystačí s úsporami méně než měsíc. "Ekonomickou situaci uprchlíků zhoršuje, že kvůli bariérám v oblasti jazyka, kvalifikací a péče o děti část nepracuje a většina zbytku pracuje v nízkých kvalifikacích za omezené mzdy," uvedla analytička Martina Kavanová v tiskové zprávě.

Související obsah

Příjmy z práce od nejméně jednoho člena domácnosti má 46 procent uprchlíků. Humanitární dávku ve výši 5 000 korun na konci srpna pobíralo asi 80 procent těch, kteří v Česku zůstali. Pokud by se nezapočítávalo bydlení zdarma, bylo by pod hranicí chudoby dokonce 69 procent Ukrajinců. 

Nejhorší je situace pro domácnosti s dětmi, a zejména samoživitelky. Bez humanitární dávky a podpory v bydlení by se tak v příjmové a materiální chudobě ocitlo dokonce 80 až 90 procent Ukrajinců. "Rodiny ale mají častěji podporu v bydlení a hodnota humanitární dávky (5 000 korun měsíčně na každého člena) má vyšší relativní hodnotu u dětí, jsou tak před upadnutím do chudoby chráněny právě sociální podporou a solidaritou Čechů," upozornila v tiskové zprávě Kavanová.

Podle výpovědí uprchlíků jich 65 procent trpí těžkou materiální deprivací. Nemohou si tedy dovolit nákup oblečení, nenadálé výdaje či volnočasové aktivity. Celkem 72 procent samoživitelů s více dětmi si nemůže finančně dovolit scházet se párkrát měsíčně s přáteli například na pivo. Na dva páry padnoucích bot pro každého člena domácnosti nemá 42 procent ukrajinských uprchlíků.

Související obsah

Chudoba může mít vliv na začleňování uprchlíků do společnosti. Děti, které vyrůstají v příjmové chudobě, například méně často chodí do škol. Může to pak způsobovat sociální vyloučení.

"Vztahy mezi těmito typy znevýhodnění mohou být různé a v datech se zatím jen rýsují. Materiální chudoba, nekvalitní a nebytové bydlení a omezené začlenění do vzdělávání a dalších aktivit se ale v budoucnosti mohou koncentrovat mezi stejnou skupinu uprchlíků," varoval sociolog Daniel Prokop.

Průzkum probíhal od 4. do 18. srpna. Zúčastnilo se ho 2 079 domácností, ve kterých žije 6 215 uprchlíků z Ukrajiny. 

Státy řeší, jestli přijmout ruské uprchlíky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz