Zahraničí

Stoltenberg: Putin ukázal slabost, NATO ochrání každého spojence

Stoltenberg: Putin ukázal slabost, NATO ochrání každého spojence
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | Zdroj: Profimedia

Ruská anexe čtyř ukrajinských oblastí je nezákonná, reagoval na projev Vladimira Putina generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Jens Stoltenberg. Rozhodnutí šéfa Kremlu pokládá za největší eskalaci od začátku války. Putin tím podle něj připustil, že ve svých plánech selhal.

"Toto uchvácení je nezákonné a protizákonné. Spojenci to sledují a vyzýváme všechny státy, aby odmítly tento akt hrubého uchvácení území. Doněck, Luhansk, Cherson a Záporoží, všechna tato území jsou Ukrajina," prohlásil v pátek večer Stoltenberg.

Reagoval tak na odpolední projev ruského prezidenta Vladimira Putina, ve kterém oznámil anexi čtyř oblastí na východě a jihu Ukrajiny. Moskva se odvolává na referenda, jež Západ a Kyjev neuznávají a považují je za zmanipulovaná.

NATO se do války přímo nezapojí, řekl Stoltenberg. "Toto je podruhé, kdy Rusko uchvátilo silou ukrajinské území, ale nemění to povahu konfliktu. Zůstává to ruskou brutální agresí, válkou proti Ukrajině, nemění to naše odhodlání bránit a podporovat Ukrajinu. NATO není stranou konfliktu, ale poskytujeme podporu Ukrajině, aby Ukrajina mohla uplatňovat své právo na obranu, které je garantováno Chartou OSN," pokračoval.

Související obsah

"Naše aliance je obranná, stojíme odhodláni a spojeni a budeme chránit každého spojence a každý centimetr spojenecké půdy," zdůraznil šéf NATO.

Anexe dalšího ukrajinského území představuje podle Stoltenberga zásadní moment konfliktu. "Putin mobilizoval další stovky tisíc vojáků, také se pustil do nezodpovědného jaderného vyhrožování a nyní anektoval ukrajinské území. Je to největší eskalace od začátku války. Ukazuje to slabost, je to připuštění toho, že válka neprobíhá podle plánu. Putin selhal a nese plnou odpovědnost za tuto válku a je jeho odpovědnost, aby ji ukončil, aby ukončil utrpení ukrajinského národa a potravinovou a energetickou krizi," uvedl.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poslal do Bruselu po Putinově proslovu žádost o urychlené přijetí do NATO. Podle něj už je země de facto členem, teď je to potřeba stvrdit ještě de iure (právně, pozn. red.). Stoltenberg vstup Ukrajiny do budoucna nevyloučil, v blízké době ale na pořadu dne není.

Související obsah

"Každá demokracie v Evropě má právo požádat o členství v NATO a my to respektujeme a znovu opakujeme, že dveře NATO jsou otevřené. A prokázali jsme to i v minulých letech. Když se spojenci setkali v Madridu, jasně uvedli, že podporují právo Ukrajiny vybrat si svoji vlastní cestu a rozhodovat o vlastním bezpečnostním rámci. Rozhodnutí o členství musí samozřejmě přijmout všech 30 členů, naše rozhodnutí jsou přijímána konsensuálně. My se nyní soustřeďujeme na poskytování okamžité podpory Ukrajině, abychom pomohli bránit se ruské agresi. A to je naše hlavní úsilí," řekl Stoltenberg.

Vyzval Putina, aby válku ukončil. "On ji začal a on zodpovídá za její ukončení. Pokud Rusko přestane bojovat, bude mír. Pokud Ukrajina přestane bojovat, přestane existovat jako nezávislý stát v Evropě. NATO znovu vyjadřuje svoji neochvějnou podporu," uzavřel.

Putin v pátek oficiálně oznámil anexi ukrajinských území:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz