Domácí

Jednorázové plasty mají v Česku zákaz. Brčka už jen papírová nebo bambusová

Od 1. října platí zákaz výroby i prodeje jednorázových plastových příborů, brček nebo také krabiček na jídlo. Výrobci, prodejci i uživatelé musejí přejít na ekologičtější varianty. V restauracích se tak můžete setkat například s papírovými, kovovými nebo těstovinovými brčky.

Bambus, kov, sklo nebo těstoviny. Brčka se teď vyrábějí, z čeho se dá. Nejméně oblíbená jsou prý ta papírová.

Názory Čechů na ekologičtější varianty jsou veskrze pozitivní. "Jako příznivec ekologie tomu fandím, ale jako běžný uživatel úplně ne, protože papírové brčko je docela nepříjemná věc," prohlásil jeden z respondentů. "Pro přírodu je to dobře, někdy je to trošku nepraktické," doplnil další.

"Jako alternativu k plastovým brčkům používáme bambusová brčka, méně se rozpouštějí než ta papírová, jsou ekologičtější a mají lepší vliv na životní prostředí," uvedla Kristýna, číšnice z hospody Pivo Karlín.

Související obsah

"Brčka používáme papírová nebo ta z recyklovatelného materiálu, nahradilo to vlastně ty staré plasty," řekl Jozef Křížek, manažer kuchyně restaurace Červený Jelen.

Nápoje budete moct pít například papírovým brčkem a v některých restauracích vám místo klasického příboru dají dřevěný. Restaurace hledají náhradu i za plastové krabičky, ve kterých si lidé odnášejí jídlo domů.

"Dáváme to vlastně taky do náhražky toho plastu. Je to papírová krabička, která se uzavírá, je to jeden celek a je povoskovaná," vysvětlila číšnice Kristýna. "Krabičky se teď řeší. Přišly vzorky od růstných dodavatelů a radíme se, co budeme dál používat," doplnil Křížek.

Související obsah

Zákon, který od soboty platí, zakazuje také plastové vatové tyčinky, talíře, míchátka, tyčky k balonkům, nádoby na potraviny nebo kelímky na nápoje z expandovaného polystyrenu.

"To je ta cesta, kterou ministerstvo životního prostředí v této oblasti hledalo," konstatoval mluvčí resortu Ondřej Charvát.

Podle ministerstva životního prostředí by měla snížit roční spotřebu plastových výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz