Koronavirus

Místo kávy cítíte ponožky? Vědci řekli, co znamená nepříjemný následek covidu

Místo kávy cítíte ponožky? Vědci řekli, co znamená nepříjemný následek covidu
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Následky prodělání covidu-19 jsou u lidí různé. Někteří hlásí i několik měsíců po nemoci problémy s čichem. Pokud ale cítíte například místo kávy špinavé ponožky, může to podle vědců být dobré znamení.

Ráno se probudíte a místo kávy cítíte špinavé ponožky, z vajec táhne zápach hnoje a pomerančový džus chutná jako železo. Pokud jste prodělali covid, může to pro vás být dobrá zpráva, upozornila CNN.

Po nemoci má totiž podle studie problémy s čichem asi pět procent lidí. Velká část z nich trpí anosmií, to znamená, že necítí vůbec. Pro mnoho lidí to může být nebezpečné, neucítí totiž požáry, úniky plynu, nebezpečné chemikálie či zkažené jídlo a pití. Čich je navíc úzce provázán s chutí, strava tak lidem může připadat bez chuti. To může vést i k depresím či podvýživě.

Podle otorinolaryngoložky Zary Patelové jsou tedy podivné zápachy dobrým znamením. Značí totiž, že se čich vrací, ačkoli se v mozku vše poplete. Doporučuje tedy dvakrát denně čuchat k vonným olejům. 

Související obsah

"Vysvětlila bych to tak, že pokud byste prodělali mrtvici a přestala vám fungovat ruka, šli byste na fyzioterapii," řekla Patelová. "Přesně to trénink dokáže s vaším čichem," dodala.

"V budoucnosti podle mě budou cílenější zásahy," prohlásil rinolog Justin Turner. Lidé, kteří po covidu necítí, by podle něj měli počítat s tím, že se jim čich vrátí. "Ano, jsou nějací lidé, kteří už se nevyléčí, ti by to ignorovat neměli. Chceme, aby to brali vážně," varoval ale.

Podle studie, na kterou upozornil portál healthline.com, se u 90 procent pacientů normální čich vrátí do dvou let. Všichni zkoumaní pacienti měli některou z dříve dominantních variant covidu. Omikron ale čich a chuť ovlivňuje výrazně méně.

Proti covidu se mohou novou vakcínou očkovat i děti nad 12 let:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz