Zahraničí

Čečenský vůdce Kadyrov posílá na frontu své náctileté syny. Nejmladšímu je 14 let

Čečenský vůdce Kadyrov posílá na frontu své náctileté syny. Nejmladšímu je 14 let
Ramzan Kadyrov | Zdroj: Profimedia

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov prohlásil, že do bojů na Ukrajině vyšle své tři nezletilé syny. Nejmladšímu z nich je teprve 14 let. Podle mezinárodních zákonů může jít o válečný zločin.

Vůdce Čečenska a Putinův spojenec Ramzan Kadyrov na svém telegramovém účtu v pondělí oznámil, že vyšle své náctileté syny ve věku 14, 15 a 16 let do bojů na Ukrajině. "Nezletilost by neměla být překážkou ve výcviku obránců naší vlasti. Vnoučatům prvního prezidenta Čečenské republiky a hrdiny Ruska Achmata Kadyrova (otce Ramzana Kadyrova, pozn. red.) – Achmatovi, Elimu a Adamovi – je 16, 15 a 14 let. Jejich vojenský výcvik však začal už dávno, ještě v útlém věku," napsal Kadyrov.

"Nestačí jen umět střílet. Na ruské základně se učí zacházet s různými zbraněmi a jak je používat na libovolnou vzdálenost i teoretické základy boje. Vždy jsem věřil, že hlavním cílem každého otce je vštípit svým synům zbožnost a naučit je chránit rodinu, lidi a vlast. Chceš-li mír, připrav se na válku!" vzkázal čečenský vůdce.

Související obsah

​Kadyrov také zdůraznil, že tuto zprávu myslí zcela vážně. "Nedělám si legraci. Je čas, aby se ukázali v boji. Je to jejich přání a já ho jen vítám. Brzy půjdou do první linie. Bojovat budou na nejtěžších úsecích fronty," dodal.

Podle britské BBC by ale takové rozhodnutí nejspíš bylo v rozporu s mezinárodním právem. Rusko (jehož je Čečensko součástí) totiž podepsalo dodatek k Úmluvě o právech dítěte, který zakazuje zapojení osob mladších 18 let do ozbrojených konfliktů. Zapojení dětí mladších 15 let je pak podle Mezinárodního trestního soudu v Haagu válečným zločinem. Rusko však tento soud neuznává.

Čečenské jednotky působí na území Ukrajiny pravděpodobně již od začátku invaze. Ramzan Kadyrov patří mezi silné zastánce vpádu na Ukrajinu. V sobotu například vyzýval svého "šéfa" Vladimira Putina, aby vůči ruskému západnímu sousedovi nasadil jaderné zbraně.

V květnu Kadyrov prohlásil, že by Rusko mělo napadnout Polsko:

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz